Budextan Oficerska

 Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów ogłosiło wyniki III ogólnopolskiej edycji konkursu „Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa”. Decyzją jury najlepsza ogólnopolska inicjatywa pochodzi z gminy Sorkwity!

Sołectwo Jędrychowo to jedno z najmniejszych sołectw na Warmii i Mazurach, położone w otoczeniu pięknej przyrody i jezior. To jednak nie wszystko co wyróżnia to sołectwo, bo od niedawna, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, zdobyło ogólnopolską nagrodę za najlepszą inicjatywę sołecką.

– To sołectwo cechuje perfekcyjna współpraca mieszkańców. Mówimy jednym głosem, bo zdajemy sobie sprawę, że łączą nas te same sukcesy i problemy – zaczyna rozmowę Maria Gałązka, sołtys Jędrychowa. – 9 lat temu ludzie namawiali mnie bym została sołtysem, ale wiedziałam, że sołtys tak naprawdę sam nic nie jest w stanie zrobić. Dlatego wspólnie ustaliliśmy, że, "choć na razie mamy tu ściernisko, to zrobimy San Francisco". 

Większość mieszańców zadecydowała, że w sołectwie brakuje miejsca do spotkań czy zebrań, w którym mogłoby rozkwitać bardziej rozbudowane życie społeczne. – Nasze pierwsze spotkania wyglądały w ten sposób, że każdy przynosił ze sobą nie tylko jedzenie, ale również talerze ze sobą. Wystąpiliśmy więc do gminy Sorkwity z prośbą o udostępnienie działki w Janowie, co zakończyło się powodzeniem. W 2014 roku zaczęliśmy niwelować i równać teren, a roboty było co niemiara. Zaangażowanie wszystkich było jednak ogromne. Małymi etapami dążyliśmy do celu, choć wiedzieliśmy, że nie da się wszystkiego zrobić w rok – kontynuuje sołtys.

Po kilku latach można już jednak podziwiać efekt finalny, co zostało zauważone na arenie ogólnopolskiej. Projekt zagospodarowania działki sołeckiej w Janowie poprzez budowę wiaty i zaplecza gospodarczego najpierw wygrał etap wojewódzki, by ostatecznie zostać wybrany także najlepszą inicjatywą w Polsce! Tym samym sołectwo Jędrychowo z gminy Sorkwity otrzymało 7 500 zł, wieżę Panasonic oraz Sołecką Nike.

– Ciężka praca wszystkich naszych mieszkańców została skrupulatnie udokumentowana. Spędziliśmy setki godzin i by ostatecznie powstało to miejsce. Po rozliczeniu projektu okazało się, że nasz wkład własny wyniósł 39 336, 40 zł, a 35 procent dołożyła gmina. Wciąż czeka nas sporo pracy by zagospodarować ten teren. Należałoby w tym miejscu zamontować także profesjonalne oświetlenie czy doprowadzić wodę. To miejsce to zwycięstwo wszystkich mieszkańców, efekt wzajemnej motywacji i współpracy – kończy Maria Gałązka.

A 28 września 2020 roku za zaangażowanie czeka jeszcze jedna nagroda. Tego dnia sołtys Maria Gałązka ma się udać do Warszawy by osobiście odebrać nagrodę w kategorii Sołtys Roku 2019 z rąk marszałka senatu.

 

 

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij