W połowie września zmarł Józef Jabłoński – artysta malarz, rysownik, karykaturzysta, satyryk i nauczyciel, ale przede wszystkim bardzo aktywny i pogodny człowiek.

Józef Jabłoński urodził się w 1943 roku w Białymstoku, ale swoje zawodowe i twórcze życie związał z Kętrzynem, a od 2004 roku z Mrągowem, gdzie przeprowadził się razem z rodziną. Związków z Kętrzynem jednak nie zerwał do końca swojego życia.

Artysta ukończył Technikum Sztuk Plastycznych w Supraślu, Studium Nauczycielskie w Ełku i Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był nauczycielem w Kętrzynie i w Mrągowie. Od 2007 roku związał się z mrągowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, gdzie z sukcesami prowadził zajęcia plastyczne.

Ale Józef Jabłoński to przede wszystkim artysta. Już w 1968 roku wystawiał swoje prace malarskie, rysunek i karykaturę. Bardzo lubił karykaturę portretową. Jego prace gościły w galeriach Warszawy, Torunia, Rzeszowa i Lublina, ale też w Turcji, Holandii, w Belgii, we Włoszech i we Francji oraz w Niemczech. W 2000 roku w Tajwanie otrzymał nagrodę za rysunek pod tytułem „Odwaga”. Był też człowiekiem mającym dystans do swojej osoby. Zapytany kiedyś o to - czy wyskakiwał wspólnie z kolegami z wagonu wąskotorówki podczas jazdy tejże, odpowiedział, że nie, bo był grzecznym dzieckiem (Kurier Mrągowski nr 35 z 30.08.2018).

Ten pełen pomysłów i bardzo aktywny człowiek był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, Związku Polskich Artystów Plastyków. Założył w Warszawie wspólnie, między innymi z Erykiem Lipińskim, Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury. Jego rysunki publikowały i publikują gazety i czasopisma ogólnopolskie i regionalne.

Jeden z ostatnich jego rysunków, ilustrujący spojrzenie na konflikt w mrągowskim szpitalu (publikowany w Nowinach Północnych), brał udział w tegorocznym drugim Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa. Konkurs zorganizował  Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a rysunek wystawiany jest na wystawach pokonkursowych w wielu miastach Polski. W lipcu odbył się wernisaż tej wystawy w Pieniężnie, a 15 sierpnia w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

17 września Józef Jabłoński wybiera się w swoją ostatnią podróż. Msza Święta w intencji zmarłego odbędzie się w Kościele Świętej Katarzyny w Kętrzynie o godzinie 10:00, a po mszy pożegnanie na kętrzyńskim cmentarzu komunalnym.

Zdzisław Piaskowski

Koło Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Mrągowie składa wyrazy współczucia rodzinie zmarłego. Łączymy się z Wami w bólu. Pokój jego duszy.


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij