Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie jako jedna z 21 szkół w całym kraju otrzymała certyfikat "Ambasador Przyjaznej Edukacji"  za wdrożenie programu LEGO® Education.

Program Ambasador Przyjaznej Edukacji to ogólnopolska sieć wymiany doświadczeń i wsparcia merytorycznego dla użytkowników rozwiązań LEGO® Education. – Nasza szkoła dołączyła do tego programu w drugim semestrze poprzedniego roku szkolnego i jest pierwszą placówką w Mrągowie oraz w całym powiecie, która uzyskała tytuł Ambasadora Przyjaznej Edukacji. W roku szkolnym 2019/2020 tytuł ten uzyskało 21 placówek z całej Polski, w tym 10 w województwie warmińsko-mazurskim – informuje Dariusz Żyłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mrągowie.

Cały program opiera się na trzech filarach, które łączą ze sobą unikalne doświadczenie, wiedzę i kompetencję trzech środowisk: Akces Edukacji i fundacji Ale Nauczanie, które odpowiadają za wsparcie merytoryczne dla użytkowników Lego Education oraz koordynują program, organizują i przeprowadzają szkolenia kadry, partnerów merytorycznych  czyli osób ze środowiska akademickiego i ekspertów współpracujących przy realizacji założeń programu Ambasador Przyjaznej Edukacji jak również placówek oświatowych, które wdrażają program Ambasador Przyjaznej Edukacji. APE uważa, że zabawa to nie tylko rozrywka, ale sposób na naukę.

– Proszę sobie wyobrazić, że przyszli naukowcy, inżynierowie, badacze, programiści i inni uczeni tego świata dzisiaj siedzą w szkolnych ławkach, ale niebawem będą zmieniać świat i to właśnie oni czekają na inspirujące wyzwania, które stawia przed nimi program Ambasador Przyjaznej Edukacji. Zadania, które realizujemy i te, które będziemy wykonywać w kolejnych latach, są właśnie po to, aby zachęcić i zaciekawić naszych uczniów do podejmowania nowych wyzwań oraz sprawić by nauka stała się ciekawsza – dodaje dyrektor szkoły.

W związku z przystąpieniem do programu w szkole były prowadzone różnorodne zajęcia takie jak:

 • Prowadzenie Lekcji realizujących podstawę programową z wykorzystaniem Lego Education do których należały m.in.:
 • Żaba z Lego WeDo 2.0
 • Wyścigowe klocki Lego
 • Utrwalenie wymowy głoski „sz” przy użyciu metody 6 klocków.
 • Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z wykorzystaniem Lego – utrwalanie zasad ortograficznych
 • Socjoterapia z Lego
 • Oraz ćwiczenia lewopółkulowe
 • Drugim celem programu była realizacja rocznego planu pracy z wykorzystaniem Lego Education m.in.:
 • Zajęcia z robotyki dla uczniów uczęszczających na świetlice szkolną oraz klas 1-3
 • Zajęcia z kodowania i programowania
 • Oraz Matematyka w klockach Lego
 • Odbyły się również warsztaty rodzinne na których uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w zajęciach promujących zabawę z wykorzystaniem takich zestawów Lego Education jak: Lego MoreToMath oraz Lego – metoda 6 klocków

Zajęcia miały na celu zainspirowanie rodziców do zabawy zawierającej elementy edukacji matematycznej, polonistycznej, jak również do zabaw rozwijających koncentrację uwagi oraz pamięć. Szkoła stworzyła również dwa autorskie scenariusze z wykorzystaniem Lego WeDo 2.0 ( maszyny rolnicze) oraz scenariusz z edukacji polonistycznej utrwalający zasady ortografii  z wykorzystaniem klocków Lego MoretoMatch.

– Chciałabym zaznaczyć i podkreślić,  że program Ambasador Przyjaznej Edukacji opiera się na współpracy i właśnie tak jest w naszej szkole. Nie otrzymalibyśmy tytułu Ambasadora, gdyby nie praca i zaangażowanie nauczycieli, którzy na swoich lekcjach w ciągu całego roku szkolnego, wykorzystując rozwiązania Lego Education, zaszczepili w uczniach dociekliwość i kreatywność oraz sprawili, że klocki Lego nie kojarzą się już tylko z budowaniem, ale także przyjemnym sposobem na naukę – komentuje Dariusz Żyłowski.

 

 

Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij