Około godziny 22.00 we wtorek 8 września na numer alarmowy policji zadzwonił mężczyzna. Poinformował dyżurnego, że zabrał kluczyki kierowcy, który prawdopodobnie prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia doszło na odcinku Nawiady-Mojtyny.

Funkcjonariusze w  rozmowie ze zgłaszającym ustalili, że ten, jadąc od strony Nawiad, nagle zauważył, że jego pasem na tzw. „czołówkę” jedzie honda. Udało mu się uniknąć zderzenia, zjeżdżając na pobocze. Postanowił jednak zawrócić i pojechać za osobówką i zatrzymać kierowcę. Chwilę później zauważył samochód stojący na jezdni. W środku był mężczyzna, który był pod wpływem alkoholu, dlatego zabrał mu kluczyki i zaalarmował policję.

Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 44-letniego mężczyzny. Badanie alkomatem wykazało, że mieszkaniec Warszawy miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.  

Teraz za popełnienie przestępstwa grozi mu odpowiedzialność według Kodeksu Karnego. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami.

Ujęcie obywatelskie

– Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. – informuje rzecznik policji asp. Dorota Kulig.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać – dodaje policjantka. – Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o zdarzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe:
Nawiady Mojtyny Piecki policja na sygnale pijany 
Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij