Świadczenie honorowe wynosi w Polsce 4294,67 zł i otrzymują je osoby, które ukończyły sto lat oraz otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę. 

Wśród osób, które dożyły tego zacnego wieku przeważają kobiety - jest ich 60. Oddział ZUS w Elblągu wypłaca 27 świadczeń a oddział w Olsztynie 53 świadczenia. Najstarszą osobą w całym województwie jest kobieta w wieku 111 lat mieszkająca w Lidzbarku Warmińskim, natomiast najstarszy -105 lat, mężczyzna mieszka w Jezioranach.

Z Oddziału w Elblągu świadczenie honorowe otrzymuje najstarsza 103-letnia kobieta i mężczyzna  mieszkający na terenie tego miasta. Ośmiu 10- latków mieszka między innymi w Elblągu, Suszu, Iławie, Pszczynie i Ostródzie.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

-„Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia” - mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

Słowa kluczowe:
Województwo ZUS ekonomia 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij