15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego na terenie byłej jednostki wojskowej przy obelisku upamiętniającym żołnierzy Garnizonu Mrągowo, odbędzie się uroczysty apel z udziałem służb mundurowych i samorządowych a także zostanie otwarta ścieżka edukacyjna dotycząca historii koszar i jednostki wojskowej. Początek wydarzenia nastąpi o godzinie 12.00. 

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej "Cudem nad Wisłą". W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Mrągowo ma bogate tradycje wojskowe, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. W 1898 roku wybudowano w mieście budynki koszar, w których stacjonowały bataliony piechoty mazurskiej i warmińskiej, a podczas I wojny światowej wojska rosyjskie. Od 1918 roku mieściła się tu szkoła policyjna, a po II wojnie światowej, w 1956 roku, rozkazem organizacyjnym Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju, powołano 9 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Łączności. Jednostka wojskowa 5563 funkcjonowała do 2002 roku. Obecnie w dawnych budynkach powstały szkoła i mieszkania.

Nie można również zapomnieć o Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym, który działa w Mrągowie nieprzerwanie od 1960 roku. Ośrodek jest spadkobiercą lotniczych tradycji Półwyspu Czterech Wiatrów. W latach trzydziestych XX wieku w tym miejscu funkcjonowała Pruska Szkoła Szybowcowa. Po II wojnie światowej na stokach góry uczyli się sztuki latania polscy pasjonaci szybownictwa.

Przez 44 lata Ośrodek funkcjonował w strukturach Sił Powietrznych szkoląc polskich lotników wojskowych. W czerwcu 2008 roku Decyzją Ministra Obrony Narodowej Ośrodek rozszerzył swoją działalność o Turnusy Rehabilitacyjne z „Treningiem Psychologicznym” dla żołnierzy SZ RP i pracowników wojska powracających z misji poza granicami kraju.

źródło: UM w Mrągowie

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij