Przyczynił się do powstania silnika turboodrzutowego, instalowanego w samolotach TS-11 Iskra; skonstruował ssak operacyjny, który do dziś używany jest w szpitalach i placówkach leczniczych. Ryszard Kazimierz Jaroszewicz z Mrągowa 10 sierpnia obchodził swoje 90. urodziny.

Pan Ryszard urodził się w Gdyni. Gdy wybuchła wojna przebywał w Wilnie. Na Litwie i Białorusi mieszkał przez cały okres trwania działań zbrojnych. Po wojnie przeniósł się z rodziną do Warszawy. Studia ukończył w Rosji, w ówczesnym Leningradzie.

Zawodowo był związany z warszawskim Instytutem Lotnictwa i Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, gdzie pracował jako konstruktor. Był członkiem zespołu, który skonstruował pierwszy silnik turboodrzutowy (SO-1) instalowany w samolotach TS-11 Iskra. Pod koniec zawodowej kariery pracował w firmie produkującej sprzęt medyczny. Skonstruował, między innymi, ssak operacyjny, który do dziś używany jest w szpitalach i placówkach leczniczych. Zaprojektowany przez niego sprzęt można zobaczyć w szpitalu mrągowskim!

Pan Ryszard, wraz z żoną, do Mrągowa sprowadził się w 2002 roku. Małżonkowie zamieszkali na jednym z miejskich osiedli.

- Życie na emeryturze biegnie bardzo szybko...  za szybko. Kiedyś tydzień ciągnął się bardzo długo, a dziś nie zauważam dni pomiędzy kolejnymi poniedziałkami - mówi jubilat. - Ale nie patrzę wstecz, tylko staram się żyć pełnią życia. Chodzę na siłownię, a, jeżeli pogoda pozwala, to biegam codziennie po 10 kilometrów. Jeżdżę samochodem i staram się być jak najbardziej aktywny.

źródło: Paweł Krasowski/ UM w Mrągowie

Słowa kluczowe:
Mrągowo jubileusz MOPS 
Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij