Weekendowe wydarzenia przypomną o Festiwalu Kultury Kresowej, który co roku odbywa się w Mrągowie. W sobotę 8 sierpnia usłyszymy piosenki o Lwowie, skecze oraz zabawne monologi w wykonaniu aktora Stanisława Górki. Dzień później, zagrają Kapela PODWILEŃSKA i Kapela ŚWIĘTOJAŃSKA!

W sobotę 8 sierpnia o godz. 17:00 na skwerze Jana Pawła II odbędzie się wieczór piosenek lwowskich i emigracyjnych o Lwowie, skeczy oraz zabawnych monologów. Przewodnikiem po dawnym Lwowie będzie niezapomniany Tońcio. LWOWSKIE PIOSNKI TOŃCIA wykona Stanisław Górka przy akompaniamencie Jerzego Derfela. Materiały do spektaklu przygotował Zbigniew Rymarz.

Szczepka i Tońcia słuchała cała Polska, ale nie tylko słuchała. Specjalnie dla nich napisano scenariusze i nakręcono trzy filmy fabularne (wszystkie w reżyserii Michała Waszyńskiego): „Będzie lepiej”, „Włóczęgi” i „Serce batiara”. Kopia tego ostatniego spłonęła w czasie wojny i nigdy go już nie ujrzymy.

lwowskie piosnki toncia 4662 max x350


W niedzielę 9 sierpnia o godz. 15:00, na skwerze przy mrągowskim molo zagrają Kapela PODWILEŃSKA i Kapela ŚWIĘTOJAŃSKA!

Kapela Podwileńska powstała w Niemenczynie w roku 2011, zdobywając sympatię widzów na Wileńszczyźnie i w Polsce. Swoistym hymnem kapeli stała się piosenka „Jesteśmy znad Wilii”, a w repertuarze znajdują się „Walc niemenczyński”, „Śni mi się Polska” do słów Apolonii Skakowskiej, inne melodie rodem z Ziemi Wileńskiej oraz polskie pieśni ludowe i patriotyczne. Kapela kilkakrotnie występowała na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Kaziukach wileńskich organizowanych na Wilenszczyźnie i różnych regionach Polski. Kapela ma nagrane dwie płyty CD (Jesteśmy znad Wilii 2011, Tam właśnie teraz 2014)

Skład zespołu: Rafał Jackiewicz - akordeon, wokal Katarzyna Żemojcin - skrzypce Bartłomiej Wanecki - gitara Bartłomiej Werachowski - gitara basowa Szymon Marciniak - perkusja

Kapela Świętojańska została założona w 1991 roku podczas corocznego Festiwalu Kultury Polskiej na Wileńszczyźnie Kwiaty Polskie w Niemenczynie. Zespół jest młody, pełen entuzjazmu, dlatego repertuar to nie tylko muzyka ludowa.

W czasie swojego istnienia Kapela Świętojańska brała udział w różnych imprezach nie tylko na Wileńszczyźnie, ale także za granicą. Zespół wielokrotnie rozgrzewał publiczność na słynnych jarmarkach Kaziuków w Kętrzynie, Olsztynie, Węgorzewie, Stargardzie Szczecińskim, Lidzbarku Warmińskim i wielu innych miastach. Z powodzeniem występował również na Festiwalach Kultury Kresowej.

Kapelę prowadzi Jan Špakov, a dyrektorem artystycznym jest Emilija Ždanovič.

koncert kresowy 4661 max x350

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij