Budextan Oficerska

Ławeczkę zainstalowano z okazji jubileuszu Stowarzyszenia Freunde Masurens (Przyjaciele Mazur), które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Ma przypominać o dawnych mieszkańcach Mrągowa i okolic, którzy żyli na Mazurach i tworzyli historię tego regionu.

– Od kilku lat cmentarz ewangelicki na nowo ukazuje ślady po ludziach, nazwiskach i po całych pokoleniach, którzy tworzyli dawne Mrągowo i okolice - mówi Zofia Wojciechowska, która od lat przypomina o spuściźnie Mazurów. – Miasto odnawia nagrobki, nieformalne grupy sprzątają teren, a cały cmentarz staje się coraz bardziej urokliwy. Wszystko po to, by ratować pamięć o Mazurach.

Zabytkowy cmentarz ewangelicki znajduje się na wzgórzu u stóp Wieży Bismarka między ulicą Brzozową a Spacerową. Cmentarz istniał w latach 1853-1998. Jest księga kultury utrwalająca ślady historii, ale również świadectwem naszej tożsamości, łącznikiem z dawnym i dzisiejszym Mrągowem. Cmentarz zmienia swoje oblicze, a od roku prowadzone są na nim gruntowne renowacje nagrobków. W maju odświeżano dwa miejsca pochówku, a także jeden pomnik.

źródło: UM w Mrągowie

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij