Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamierza w okolicach Mrągowa ustawić radar pogodowy.  W tej chwili w całej Polsce jest 8 radarów, północno-wschodnia część kraju stanowi "białą plamę".

IMGW jeszcze w tym roku rozpocznie modernizację sieci radarów pogodowych w Polsce, która ma potrwać trzy lata. Jednym z etapów tej modernizacji ma być zbudowanie radaru pogodowego na Mazurach, prawdopodobnie w okolicach Mrągowa, ale na razie nie jest znana dokładna lokalizacja radaru oraz data jego ustawienia. 

Informację jako pierwszy podał portal mazury.info: Obecnie jeden (radar pogodowy - przyp.red.) jest w Legionowie pod Warszawą, drugi w okolicach Gdańska, a trzeci na Litwie w okolicach Wilna. Szlak WJM znajduje się na granicy zasięgu wszystkich trzech, przez co najbardziej istotnych danych (np. o gradzie, który jest wykrywany w odległości do 100km od radaru) synoptyk nie ma dostępu. Radar litewski ponadto funkcjonuje tylko okresowo w zależności od potrzeb synoptyków litewskich.

Ustawienie radaru pogodowego na Mazurach ma pozwolić na lepsze monitorowanie pogody w północno-wschodniej części kraju i co za tym idzie - na dokładniejsze prognozy, w tym wydawanie alertów pogodowych. 

źródło: mazury.info/PAP

Słowa kluczowe:
Mrągowo IMGW radar pogodowy pogoda stacja 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij