12 lipca od godziny 10.00 na skwerze Jana Pawła II w Mrągowie odbędzie się 16. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego. Przegląd to plenerowa impreza o charakterze regionalnym, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur i prezentująca je zarówno w tradycyjnej, jak i współczesnej formie.

Myślą przewodnią wydarzenia są: promocja rękodzieła artystycznego, żywności tradycyjnej i regionalnej, muzyki, kulturowo związanych z regionem warmińsko – mazurskim, pomoc regionalnym twórcom ludowym w dotarciu do potencjalnych odbiorców, pogłębienie wiedzy o dorobku kulturowym naszego regionu wśród mieszkańców i turystów.

Warsztaty

Napary, wywary maceraty - herbatki ziołowe

od godz. 11:00 

Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe zioła lecznicze, sposoby ich rozpoznawania, zbierania, suszenia i bezpiecznego używania. Ideą warsztatów jest rozwój i terapia poprzez kontakt sensoryczny z roślinami. W związku z tym uczestnicy mają możliwość manualnego przygotowania własnej, kolorowej i aromatycznej mieszanki oraz degustacji wybranych ziół. W efekcie uczestnicy otrzymują słoiczek własnej mieszanki ziół.

Oleje i rośliny w kosmetologii

od godz. 13:00 

Celem warsztatu jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu ziół wykorzystywanych w kosmetologii, zdrowotnych właściwości olejów i maseł oraz podstaw aromaterapii. Oprócz teorii uczestnicy zdobywają zdolność samodzielnego wykonania kilku rodzajów kremu/maści/balsamu oraz otrzymują wybraną próbkę wykonanego na warsztatach kremu/maści/balsamu.

Pieczenie chleba

Perełką tegorocznego Przeglądu będzie MOBILNY PIEC CHLEBOWY. Na tym cudownie pachnącym stanowisku odbywać się będą pokazy i warsztaty robienia chleba. Pod czujnym okiem mistrzów będzie można samodzielnie zrobić chleb, który będzie wypiekany na miejscu w specjalnym mobilnym piecu chlebowym!

godz. 16:00 KONCERT
IWONA STEPNOWSKA I ANDRZEJ CZAMARA

Iwona Stępnowska i Andrzej Czamara są małym kameralnym zespołem, który tworzy autorskie piosenki i muzykę. Ich wspólna przygoda rozpoczęła się w 2012 roku, a ich drogi artystyczne wywodzą się z poezji śpiewanej i rocka. Swoje inspiracje czerpią jednak z każdego gatunku muzycznego. Andrzej Czamara jest także członkiem zespołu Czerwony Tulipan a Iwona Stepnowska tworzy muzyczne sesje relaksacyjne.