Mrągowo jako jedno z trzech miast na Warmii i Mazurach znalazło się na szlaku wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycja zostanie zaprezentowana 21 lipca przy Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Jednym z elementów świętowania jest cykl wystaw regionalnych skoordynowano jako „Białoczerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. 1 lipca warmińsko-mazurską wersję zaprezentowano w Olsztynie, a 21 lipca wystawa pojawi się w Mrągowie.

- Mrągowo zajmuje szczególne miejsce w historii Solidarności. 26 sierpnia 1980 roku mrągowski zakład Maszyn Budowlanych, wchodzący w skład Kombinatu Urządzeń Mechanicznych Bumar-Łabędy, jako jeden z pierwszych w regionie przystąpił do strajku, który przyczynił się do zmiany rzeczywistość PRL i całej Europy Środkowo-Wschodniej. W mrągowskim strajku wzięło udział ok. 600 pracowników zakładu - mówią historycy z IPN.

Ekspozycja plenerowa IPN ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

źródło: UM w Mrągowie, IPN 

 
Słowa kluczowe:
Mrągowo IPN wystawa kultura Solidarność CKiT 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij