Pomost wiejski w Kosewie nie nadaje się już praktycznie do użytku, co podkreślają zarówno mieszkańcy, jak i lokalni samorządowcy. Udało się nawet pozyskać dofinansowanie na budowę nowego pomostu, ale do tej pory powiat nie zajął jednoznacznego stanowiska. Czy mieszkańcy Kosewa doczekają się upragnionej inwestycji?

– Zajmijcie się sprawą pomostu na plaży wiejskiej w Kosewie – napisała do nas ostatnio jedna z czytelniczek. – Moja córka rozwaliła sobie tydzień temu na tym pomoście nogę. Wpadła między spróchniałe deski i mocno się poobijała. 

Pomost, co podkreślają nie tylko mieszkańcy Kosewa, lecz również przebywający w tym miejscu turyści, mimo remontu kilku desek, nie nadaje się już praktycznie do użytku. Nadmienić należy, że pomost stanowi jedyną ogólnodostępną infrastrukturę rekreacyjną wsi, z którego rokrocznie korzysta wielu turystów, oraz mieszkańców sąsiadujących miejscowości z Mrągowa czy chociażby Baranowa. Reszta pomostów to własność prywatna.

W ubiegłym roku mieszkańcy zwracali się już o pomoc do Gminy Mrągowo... którą zresztą otrzymali. Nowego pomostu ciągle jednak nie ma. – Gmina z własnych środków wykonała projekt pomostu w Kosewie. Z racji braku możliwości starania się o dofinansowanie, przekazaliśmy projekt powiatowi mrągowskiemu, który aplikował o dofinansowanie do LGD Mazurskie Morze – informuje wójt gminy Piotr Piercewicz. Po weryfikacji projektów wniosek powiatu znalazł się na liście rankingowej wniosków rekomendowanych do dofinansowania. Teraz powiat musi zabezpieczyć środki w budżecie, żeby podpisać umowę na realizację tego przedsięwzięcia, czego do tej pory jeszcze nie zrobił. – Z naszej strony zabezpieczyliśmy wkład własny w kwocie do 35 tysięcy złotych, który przekażemy powiatowi, żeby nie musiał ponosić kosztów – dodaje wójt. Łączny koszt, czyli dofinansowanie plus wkład własny, to blisko 200 tysięcy złotych.

Czas jednak nagli, a mieszkańcy Kosewa od prawie 2 miesięcy czekają na reakcję powiatu mrągowskiego. – Jeżeli zarząd powiatu w najbliższych dniach nie wypowie się w tej kwestii, przyznane naszej wsi ogromne fundusze przepadną i zostaną przekazane innej miejscowości na podobny projekt! A nam pozostanie jedynie zmarnowana szansa na coś, co w naszej turystycznej wsi jest niezbędne! – obawia się sołtys Kosewa Magdalena Zembik. Nowy pomost wg projektu ma mieć kształt litery "U", łączną długość ok. 50 m i 3 m szerokości. Do tego mają zostać zakupione odpowiednie, bezpieczne drabinki czy stworzone miejsca do cumowania drobnego sprzętu wodnego. – Taka inwestycja niewątpliwie podniesie atrakcyjność naszej miejscowości, co wiąże się z korzyściami dla naszej społeczności. Dużo robimy sami (kwiaty, ławki, koszenie), jako mieszkańcy, aby Kosewo wyglądało coraz piękniej i wyróżniało się w pozytywny sposób na mapie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, ale takiej inwestycji ani Kosewo, ani starostwo nie udźwignie, a pieniądze na ten cel są nam już przyznane i czekają na realizację! – dodaje sołtys Kosewa.

30 czerwca 2020 roku odbyła się sesja rady powiatu, na której mieszkańcy Kosewa zabrali głos i po raz kolejny zaapelowali do radnych i zarządu powiatu. Póki co bezskutecznie. – Powiat po raz pierwszy będzie prowadził tego typu inwestycję. W tej chwili czekamy na opinię prawników oraz skarbnika. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to zarząd w każdej chwili jest gotów się spotkać i pozytywnie rozpatrzyć zasadność inwestycji. – informuje starosta powiatu mrągowskiego Barbara Kuźmicka-Rogala.

Do spotkania zarządu powiatu wciąż do tej pory nie doszło. Mieszkańcy nie zamierzają jednak bezczynnie czekać. – Prosimy wszystkich o poparcie tej inwestycji dla naszej wsi swoim podpisem na listach, które można znaleźć w Kosewie m.in w bibliotece, w sklepie, u sołtysa i u radnego gminy Henryka Kulika – apelują mieszkańcy. Podpisane listy mają być później bezpośrednio dostarczone do starostwa by zarząd pisemnie ustosunkował się do pytań i wątpliwości mieszkańców.

Dzisiaj zaczęto zbierać podpisy. Do tej pory na listach podpisało się już blisko sto osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij