W związku z epidemią koronawirusa oraz wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, mrągowskie fontanny nie będą na razie uruchamiane.

Z informacji otrzymanej z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że uruchamianie fontann, ulicznych instalacji wodnych i innych tego typu obiektów wpływa na rozprzestrzenianie się cząstek wirusa wraz z aerozolem wodno-powietrznym a ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 dotyczy przede wszystkim licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt.

Różnego rodzaju fontanny są formą atrakcji wodnych i stanowią zachętę do spędzania czasu w ich sąsiedztwie. Sprzyja temu również infrastruktura towarzysząca tym obiektom w postaci ławek i siedzisk, na powierzchni których mogą gromadzić się cząstki wirusa wydalane przez osoby chore i w następstwie mogą być przyczyną zakażenia omawianym wirusem.


Im bardziej atrakcyjna fontanna i zlokalizowana w ciekawym miejscu, tym większą liczbę odwiedzających będzie przyciągać. Wśród osób gromadzących się przy tego typu obiektach zapewne znajdą się osoby bezobjawowe jak i należące do grupy wiekowej o najwyższym ryzyku zachorowania i zgonu z powodu infekcji COVID -19. Duża liczba odwiedzających to duże ryzyko szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2. Sprzyja to naruszaniu zasad dystansowania się społecznego, co w największym stopniu przyczynia się do zwiększenia ryzyka transmisji zakażenia.

- Mając na uwadze sprzeczność pomiędzy zaleceniem utrzymywania dystansu społecznego i unikania miejsc, w których gromadzi się większa ilość ludzi a uruchamianiem atrakcji, które w swym założeniu mają ich przyciągać, zdecydowaliśmy, aby fontanny mrągowskie nie były uruchomione do czasu ustabilizowania się sytuacji zdrowotnej – powiedział burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski.

źródło: UM w Mrągowie

Słowa kluczowe:
Mrągowo fontanny koronawirus zdrowie 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij