Budextan Oficerska

Fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę stały się stałym procederem naciągaczy. Ostatnio przestępcy zaczęli wykorzystywać nawet pandemię, pisząc o konieczności opłaty za dezynfekcję paczki.

Mieszkanka powiatu mrągowskiego niedawno otrzymała wiadomośc na telefon komórkowy o treści: „Poczta: Anna (imię zmienione)! Twoja przesyka wymaga obowiązkowej dezynfekcji. Podejmij natychmiastowe kroki na https: ... ( tutaj sprawca wstawił link do fałszywej strony internetowej łudząco podobnej do Poczty Polskiej). Kobieta otworzyła podesłany link, który przekierował ją do sfałszowanej strony banku. W efekcie czego zamiast 0,50 zł, kobieta stracła 1700 złotych. 

– Metoda oszustwa, obecnie bardzo popularna, to klasyczny phishing. – informuje asp.  Dorota Kulig, oficer prasowy KPP w Mrągowie.  Użytkownik telefonu otrzymuje wiadomość SMS z informacją, iż winien dopłacić niewielką kwotę pieniędzy np. 1 zł. Treść może dotyczyć jakiegoś zamówienia, zapłaty za przesyłkę, paczkę, paczkomat, saldo na koncie w serwisie aukcyjnym, dezynfekcji paczki, dopłaty za wagę paczki, czy uniknięcie zablokowania albo nawet usunięcia konta w jakiejś usłudze. Wiadomość na końcu zawiera link, który przekierowuje nas na fikcyjną stronę banku, przelewów, doładowania.

Oszuści nie wiedzą do kogo wysyłają te smsy, nie wiedzą czy rzeczywiście użytkownik oczekuje na przesyłkę lub czy posiada konto w wymienionym serwisie. Na tym właśnie polega phishing, na „złowieniu” kogoś i trafieniu w oczekiwaną usługę. Gdy skorzystacie z takiej fałszywej strony, łudząco podobnej do prawdziwej strony Waszego banku i dokonacie za jej pośrednictwem przelewu, w rzeczywistości zdradzicie oszustowi swoje dane, hasła, loginy oraz potwierdzicie przelew dowolnej kwoty kodem SMS. Takie działanie kończy się zwykle utratą wszystkich środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym, a nawet zaciągnięciem kredytów w Waszym imieniu. Co robić? Jeśli dostałeś takiego SMS-a, ale nic nie zrobiłeś to jesteś bezpieczny, musisz być nadal czujny, bo podobne SMS-y mogą nadejść w każdej chwili. Jeśli kliknąłeś w link i zrobiłeś przelew w wysokości 1 zł to natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem.

Nie dokonujcie płatności poprzez linki w SMS-ach, nie ściągajcie aplikacji proponowanych w SMS-ach – apeluje policja.

źródło: KPP w Mrągowie


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij