Budextan Oficerska

W tym roku majówkowy długi weekend i początek sezonu żeglarskiego przypada w czasie, kiedy wciąż wszyscy zmagamy się z epidemią koronawirusa. Policjanci są już jednak przygotowani do pełnienia służby na wodach i terenach przywodnych Warmii i Mazur. 

Na akwenach Warmii i Mazur pojawiły się pierwsze patrole policyjnych wodniaków. Do końca sezonu będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Będą też patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, a tereny przywodne w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. W tym roku dodatkowo policjanci będą też zwracali uwagę na to, czy przestrzegane są przepisy dotyczące zachowania osób w miejscach publicznych w czasie epidemii. 

Policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach aktualnie mają do dyspozycji 33 łodzie służbowe. Dwie z nich uzupełniły flotę garnizonu w 2019 roku. Są to łódź Parker 800 Pilothouse na stanie KMP w Elblągu oraz Sportis S-6500/K zakupiona na potrzeby KPP w Ostródzie.

Aktualnie w niektórych mazurskich portach obowiązuje zakaz wodowania jachtów. Odwołane zostały także imprezy związane z rozpoczęciem sezonu żeglugowego. Ograniczona została działalność podmiotów zajmujących się prowadzeniem imprez oraz wynajmem wodnego sprzętu rekreacyjnego. Obowiązują przepisy dotyczące nakazu odpowiedniego zachowania w przestrzeni publicznej i zakazu zgromadzeń. Zmiany tych przepisów są uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju.

W powiecie mrągowskim policjanci jak co roku realizować będą wspólne służby na wodzie z WOPR-em oraz Państwową Strażą Rybacką. W Mrągowie nadzorem objęte zostanie przede wszystkim jezioro Czos z kąpieliskami miejskimi, przystaniami oraz kempingiem. Funkcjonariusze z łodzi motorowej marki Harpun patrolować będą cały akwen wraz jego linię brzegową. W Mikołajkach policjanci pracować będą na łodzi motorowej SPORTIS S-6500/k. Porządku pilnować będą na jeziorach: Mikołajskim, Tałty, Tałtańskim, Śniardwy, a także na kanale Tałtańskim. Przez powiat mrągowski przepływa też około 20-kilometrowy odcinek rzeki Krutyni, który szczególnie w sezonie letnim wymaga policyjnego nadzoru. Po raz pierwszy wodniacy służbę pełnili tam w sezonie letnim 2014 r. Na Krutyni policjanci wodują łódź specjalnie przygotowaną do patroli na rzece. Jak w ubiegłym roku jest to łódź płaskodenna typu ATOL z silnikiem spalinowym o mocy 30 KM oraz wyposażona w sprzęt ratunkowy. Specyfika akwenu wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego policjanci, oprócz mocy koni mechanicznych, wykorzystują także siły swoich rąk, wiosłując i przemieszczając się po rzece. Dzięki Porozumieniu w sprawie bezpieczeństwa na akwenach w powiecie mrągowskim, policjanci mogą wspólnie wykonywać służby m.in. z Ochotniczą Strażą Pożarną, pracownikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego czy ratownikami WOPR, przy okazji korzystając również  z ich sprzętu wodnego. 

W 2019 roku policjanci z regionu przeprowadzili ponad 1100 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Przeprowadzili 12 akcji ratunkowych. W trakcie przeprowadzonych kontroli ujawnili 31 sterników łodzi motorowych będących pod wpływem alkoholu i 35 nietrzeźwych osób na jednostkach pływających niebędących pojazdem mechanicznym. Nietrzeźwi sternicy w ubiegłym sezonie spowodowali 3 z 4 wypadków, do jakich doszło na wodzie. Ponadto policjanci interweniowali w sprawie 20 kolizji wodnych.

Osoby, które wykorzystując uroki jezior zdecydują się na spędzanie czasu nad wodą, muszą pamiętać o tym, że woda to żywioł, który nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. W zeszłym roku podczas sezonu letniego liczonego od maja do września włącznie, na Warmii i Mazurach doszło do 49 utonięć (58 w całym roku). Do 32 z nich doszło w czasie wakacji. Do zdecydowanej większości utonięć doszło w jeziorach, a ich ofiarami najczęściej byli mężczyźni powyżej 50 roku życia. Główne przyczyny utonięć od lat są niezmienne. To przede wszystkim brawura, przecenianie własnych umiejętności i wypity wcześniej alkohol. Dlatego pamiętajmy, że również nad wodą to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych bliskich.

źródło: KWP

 

 

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij