Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 146 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ok. 700 przypadkach (w tym 2 z powiatu mrągowskiego) stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania.

Z informacji przekazanej przez Komendę Główną Policji wynika, że ostatniej doby policjanci sprawdzili 146 700 osób poddanych przymusowej kwarantannie.

– Niestety w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia, w naszej ocenie kwalifikujące się na wdrożenie czynności mających na celu pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej w związku z niestosowaniem się do obostrzeń określonych w kwarantannie – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Policjanci otrzymali również ponad 100 próśb o pomoc m.in. w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłania przesyłki.

Rzecznik KGP podkreślił również, że Polacy odpowiedzialnie podchodzą do obecnej sytuacji. Przestrzegł jednak, że osoby, które naruszają prawo i unikają kwarantanny, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. W związku z wprowadzeniem stanu epidemii zapowiedziano zwiększenie kar za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.

Zdyscyplinowanie społeczeństwa widoczne jest również w przypadku obostrzeń dotyczących gromadzenia się. Sporadycznie ujawniane są sytuacje, gdzie gromadzi się więcej niż dwie osoby; dzieje się to przeważnie w dużych miastach.

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. W jej czasie nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania.

źródło: PAP


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij