Mrągowo pamiętało o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. W minioną niedzielę ponad 300 biegaczy stanęło na starcie biegu "Tropem Wilczym", który w mieście odbył się już po raz piąty.

W Mrągowie, tak jak w wielu innych miejscowościach w całej Polsce, uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 1 marca 2020 roku odbył się bieg „Tropem Wilczym”. Była to już piąta odsłona inicjatywy w naszym mieście. Pierwsza edycja odbyła się za sprawą Barbary Leszko, ówczesnej nauczycielki ZOS "BAZA" w Mrągowie. 

Uczestnicy pobiegli na dystansie 8 kilometrów i 1963 metrów. Ten ostatni odcinek jest wspólny dla biegów organizowanych tego dnia w całej Polsce i oznacza datę śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych - sierż. Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Organizatorzy uczcili także pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę, a mieszkali i działali na rzecz naszego miasta. Byli to: Barbara Łagodzińska-Błaszak, Tadeusz Młodkowski, ppor. Jóżef Spiżarny, strz. Józef Pożarecki oraz kpt. Antoni Jabłoński.

– Możecie sobie Państwo wyobrazić w jak trudnej sytuacji się w tej chwili znajduję. – powiedziała Aleksandra Asztemborska, wnuczka kapitana Antoniego Jabłońskiego przy opisie jego sylwetki. – Na wstępie chciałabym wszystkich powitać w ten piękny dzień, bo pogoda nam dzisiaj dopisuje, nie tylko w imieniu swoim, ale także całej rodziny. Bez tego człowieka nie byłoby mnie tutaj w sensie dosłownym jak i przenośnym. Człowieka niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju. Myślę, że zarówno dla mnie, jak i dla Państwa tutaj zgromadzonych. Mogę sobie tylko wyobrazić jaką minę by przybrał po dowiedzeniu się, że wydrukowano koszulki z jego wizerunkiem oraz z jak właściwą sobie skromnością powiedziałby tylko, że to nie wypada.

W ramach wydarzenia odbyło się również szereg wydarzeń towarzyszących: wspólne śpiewanie z harcerzami przy ognisku, morsowanie i kąpiel w saunie, prezentacja broni na stoisku batalionu Obrony Terytorialnej z Giżycka, wystawa IPN-u, czy akcja edukacyjna „Wilki z Mrągowa” skierowana do mrągowskich szkół.

Bieg Tropem Wilczym ma charakter ogólnopolski, a jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Bieg Tropem Wilczym

 
 
 
 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij