Budextan Oficerska

Zatrzymany przez policję kierowca miał ponad promil alkoholu w organiźmie. Dodatkowo podczas kontroli policjanci ujawnili cofnięty stan licznika w aucie. Na liczniku było ponad 2000 km przejechanych mniej niż w 2018 roku.

We wtorek przed godziną 19.00 na ulicy Mrongowiusza w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego opla. Funkcjonariusze w trakcie rozmowy z kierowcą wyczuli od niego zapach alkoholu. Ich podejrzenie potwierdziło badanie alkomatem, które wykazało, że mężczyzna miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Ujawniono również, że pojazd nie posiada ważnych badań technicznych. Podczas weryfikacji przez policjantów stanu licznika okazało się, że są rozbieżności we wskazywanym przebiegu pojazdu z danymi posiadanymi przez policjantów. Obecnie na liczniku było ponad 2000 kilometrów mniej, w porównaniu do danych z roku 2018.

59-latek nie mógł już kontynuować jazdy. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd przekazali osobie przez niego wskazanej. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczon,y to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Nowe przepisy kodeksu karnego stanowią, że ingerowanie we wskazania drogomierza pojazdu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Odpowiedzieć za ten występek może zarówno osoba, która licznik pojazdu cofa, jak i właściciel lub posiadacz pojazdu, zlecający taką usługę.

Obecnie drogomierz liczący przebieg pojazdu można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Jest to możliwe w przypadku jego uszkodzenia lub konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby w terminie 14 dni właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Sprawą 30-latka zajmą się teraz śledczy z drugiego komisariatu.

źródło: KPP w Mrągowie

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij