W środę 19 lutego w dniu 547. urodzin Mikołaja Kopernika odbyła się uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej Nr 1 w Mrągowie, której patronem jest ten genialny astronom. 

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą, podczas której dokonano poświęcenia nowego sztandaru. Później na hali widowiskowo-sportowej przy SP nr 1 odbyła się oficjalna część ceremonii.

Przez lata szkoła przy ul. Kopernika (na terenie byłej jednostki wojskowej), której patronem jest Mikołaj Kopernik, była gimnazjum i zespołem szkół. W związku z reformą oświaty gimnazjum przestało istnieć i w roku szkolnym 2019/2020 placówka stała się podstawówką. Zaistniała zatem potrzeba nadania nowego sztandaru

– Ten nowy sztandar będzie teraz z nami obecny we wszystkich najważniejszych momentach naszej historii. Dzięki ofiarności naszych fundatorów w dniu 1 września 2020 roku będziemy mogli przekazać bliźniaczy sztandar dla drugiego, nowo wyremontowanego gmachu szkoły, mieszącego się przy ul. Bohaterów Warszawy – powiedział podczas uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mrągowie, Dariusz Żyłowski.

Inicjatorami zakupu dwóch sztandarów byli dyrektor szkolnej placówki oraz obecna Rada Rodziców, gdyż zgodnie z przyjętym ceremoniałem sztandar powinien zostać uroczyście przekazany. Rodzicami Chrzestnymi Sztandaru zostali wybrani z kolei Mieczysław Bezlapowicz i Maria Szemplińska.  

– W imieniu Rady Rodziców dziękuję wszystkim, którzy wykazali się życzliwością i zrozumieniem tej idei. Dziękuję głównemu sponsorowi sztandaru Tomaszowi Iwaszkiewicz prezesowi Apartamenty Juno. Dziękuję również władzom miasta Mrągowo, władzom powiatowym i gminnym, wszystkim firmom i osobom prywatnym, rodzicom oraz uczniom szkoły, czyli tym wszystkim, którzy wsparli nas w tym jakże ważnym dla szkoły przedsięwzięciu. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia tak szlachetna inicjatywa zrealizowana przez Radę Rodziców na rzecz szkoły przy wsparciu szkolnej i lokalnej społeczności –  podziękował przewodniczący Rady Rodziców Piotr Kuszpit.

Szkolny sztandar został udekorowany Medalem PRO PATRIA, przyznanym tego samego dnia przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medal przyznawany jest dla osób i instytucji „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

W tym dniu szkoła otrzymała także dodatkowy prezent od swojego absolwenta Janusza Kuszpita, dyrektora mrągowskiego oddziału Biura Nieruchomości Freedom - mównicę szkolną z wizerunkiem patrona i nazwą szkoły.

 

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij