Budextan Oficerska

Na jeziorze Czos odbywa się zgrupowanie poligonowe nurków minerów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz nurków inżynierii 8 i 43 Batalionu Saperów.

Zgrupowanie, w którym uczestniczy 59 żołnierzy, potrwa do 21.02.2020 r. Nurkowie doskonalą umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższają kondycję na obiektach sportowych WOSzK Mrągowo. Dowódcą zgrupowania jest kmdr por. L. Mazurz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Zajęcia obejmują nurkowania na j. Czos, w czasie których nurkowie doskonalą technikę nurkowania oraz prace podwodne. Nurkowie o niższych kwalifikacjach nurkują z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego, zasilanego powietrzem a nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym, zasilanych mieszaninami oddechowymi. Ponadto nurkowie minerzy trenują poszukiwanie zatopionych przedmiotów za pomocą Systemu Wykrywania Min AUV GAVIA, sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min, identyfikację i neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Szkolą się także w stropowaniu i wydobywaniu na powierzchnię przedmiotów w warunkach ograniczonej widzialności i w warunkach zimowych.

Wszyscy nurkowie i personel medyczny doskonalą umiejętności w zakresie autoratownictwa i asekuracji w parze, które obejmują symulację wypadku nurka, holowanie nurka do pomostu lub łodzi, wydobycie na powierzchnię i leczenie w komorze dekompresyjnej. Medyczne i hiperbaryczne zabezpieczenie szkolenia realizuje personel medyczny z Grupy Medycyny Podwodnej Komendy Portu Wojennego Świnoujście.

Nurkowie inżynierii z 8 i 43 bsap, oprócz nurkowania w sprzęcie autonomicznym, zasilanym powietrzem, doskonalą umiejętności wykonywania prac podwodnych z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z „Morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego”, polegające na naprawie elementów budowli hydrotechnicznych pod wodą, cięcie elementów konstrukcyjnych pod wodą oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych pod wodą.

źródło: WOSzK Mrągowo

Słowa kluczowe:
Mrągowo Powiat szkolenie WOSzK wojsko 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij