Po raz drugi Mrągowo dołączyło do wojewódzkich obchodów Dni Seweryna Pieniężnego. Tym razem mrągowskie spotkanie poświęcone było wzornictwu ludowemu i barwom stosowanym na Warmii i Mazurach a także prezentacji postaci Bohdana Dzitko.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, a Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie została wypełniona do ostatniego miejsca. Wszystkich gości przywitała jak zawsze uśmiechnięta Anna Wysuwa-Szefler. Wśród nich byli m.in.: radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Julian Osiecki, starosta powiatu mrągowskiego Barbara Kuźmicka-Rogala czy drugi zastępca burmistrza Krystian Korzycki. Dziennikarzy reprezentowali z kolei: członkowie mrągowskiego koła Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Andrzej Dramiński z warszawskiego oddziału SDP oraz Mateusz Kossakowski i Wojciech Ciesielski - reprezentujący zarząd warmińsko-mazurski stowarzyszenia. 

Na początku głos zabrał prezes koła SDP w Mrągowie SDP, pokrótce przedstawiając sylwetkę Seweryna pieniężnego - patrona dziennikarzy SDP na Warmii i Mazurach. Później Zdzisław Piaskowski opowiedział o twórczości Bohdana Dzitko, który w swoich dziełach opisywał także tereny Mazur. Okoliczność ku temu była szczególna, bo okazało się, że 13 lutego autor obchodził akurat swoje urodziny.

W dalszej części spotkania w świat wzornictwa ludowego i barw stosowanych na Warmii i Mazurach zabrała Jolanta Hellis. Prelekcja była nie tylko okazją do wysłuchania barwnych historii ludowych, gdyż tuż po niej zgromadzeni słuchacze mieli za zadanie odtworzyć stosowane wcześniej w historii tych ziem wzory. 

Organizatorami spotkania byli: koło Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Mrągowie, oddział warmińsko-mazurski SDP, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie, a także Towarzystwo MIłośników Ziemi Mrągowskiej. 

Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij