Hanna Szymborska już od wielu lat pisze poezję, która porusza nie tylko mieszkańców Mrągowa. Niedawno jednak postanowiła wyjść poza strefę własnego komfortu i swoje poetyckie przemyślenia nagrać w formie audiobooka. 

Skąd pomysł nagrania własnych wierszy w formie audiobooka?

Pomysł na nagranie wierszy zrodził się w mojej głowie ponad pół roku temu. Postanowiłam, że wyjdę do ewentualnego odbiorcy /czytelnika/ mojej poezji z czymś innym niż książka. Poezja jest sprawą niszową. W obecnym skomercjalizowanym świecie, w natłoku spraw i zajęć, ludzie mają coraz mniej czasu na czytanie, tym bardziej czytanie wierszy.  Audiobook może być dobrą formą przekazu. Mojego przekazu poetyckiego. Uważam, że  „nikt nie tworzy literatury dla samego siebie. Każdy utwór jest częścią dialogu – ze sobą i z bliźnim”.

Jakie wiersze znalazły się ostatecznie na płycie?

Moja płyta nosi nazwę "Powroty". To tytuł jednego z dwudziestu wierszy, które się na niej znalazły. Trudno mi było zdecydować, które z moich utworów powinnam tam zamieścić. Wybrałam kilka wierszy lirycznych, kilka poświęconych moim najbliższym. Są tam też wiersze egzystencjonalne – życie, człowiek, przyroda i ... miłość.

Zdecydowałam też, że sama będę czytać swoje utwory. Zapewne profesjonalista zrobiłby to lepiej, ale ja chcę być autentyczna, chcę przekazać słuchaczowi co naprawdę mam w sercu. 

W jaki sposób można nabyć audiobooka?

Audiobooka można nabyć bezpośrednio u mnie - można zadzwonić, skontaktować się przez Facebooka lub messengera. W czwartek 12 marca w CKiT planujemy wstępnie mój wieczór autorski, gdzie zaprezentuję nagraną płytę i tam będzie możliwość jej nabycia.

Nagrania jednak nie były łatwe. Jak ostatecznie udało się pomyślnie zakończyć to kulturalne przedsięwzięcie?

 Nie zawsze droga od pomysłu do jego realizacji jest prosta. Wiąże się to z bardzo prozaiczną, wydawałoby się, sprawą - środkami finansowymi.  Pomoc otrzymałam od Pana Daniela Jakubasa - Radnego Rady Miejskiej w Mrągowie. Za tę pomoc Panu Radnemu bardzo dziękuję. W momencie, kiedy miałam już zabezpieczone pieniądze, pomysł wprowadziłam w czyn. I okazało się, że nagranie audiobooka to wcale nie tak proste zadanie jak myślałam. Bo to i strona graficzna – okładka – właściwie trzy strony, więc związane z tym zdjęcia i „układanie się” z grafikiem, potem nagrania w zaimprowizowanym studio, czytanie, poprawki itd. Wiele godzin pracy. Następnie dobór podkładów muzycznych, odsłuchiwanie... poprawki itd. Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że pracowałam z młodymi, zdolnymi ludźmi z mrągowskiego „OH Móvie Studio” - Wojtkiem Sienkiewiczem, Konradem Szostkiem, Olgierdem Stasiakiem, Miłoszem Matwiejczykiem  i Pawłem Kisielem, który koordynował całość. Płyta nagrywana była w Own Path Records. Pracę nagraniową rozpoczęliśmy w listopadzie – z początkiem lutego miałam cieplutką płytę w domu.

Tak...  dla mnie to było poważne przedsięwzięcie z racji nieznajomości rzeczy. Ale cieszę się, że udało się  to zakończyć z powodzeniem. Jest to dla mnie nowe, fajne doświadczenie.

Cały czas jest Pani zapracowana. Jakie są teraz Pani najbliższe plany i gdzie Panią będzie można zobaczyć?

10 lutego, godz. 18.00 w Planetarium w Olsztynie odbędzie się wieczór poetycko-muzyczny inaugurujący VII dni Seweryna Pieniężnego - bardzo ważne wydarzenie dla mnie i myślę dla wielu ludzi kultury. Ja wystąpię tam ze swoją poezją, Elżbieta i Andrzej Andymian Mierzyńscy z muzyką i śpiewem. Wieczór ten rozpoczyna cykl imprez kulturalnych w Olsztynie, Mrągowie, Ornecie i Pieniężnie. Organizatorem obchodów jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.

Potem planuję, jak wspomniałam, promocję swojej płyty. Mam już zaproszenia od kilku bibliotek poza Mrągowem. Pracuję także nad książką – wspomnieniami mieszkańców wsi Kosewo. Jest to bardzo żmudna praca - choć niezwykle interesująca - polegająca na rozmowach z najstarszymi mieszkańcami i spisywaniu ich wspomnień. Jeśli czas i zdrowie pozwolą, wczesną jesienią planuję wydanie następnego tomu wierszy. Książka jest w zasadzie juz gotowa, pozostało tylko zebranie środków.

Plany na najbliższe miesiące to sporo pracy i trochę marzeń. Ale co z tego się ziści, czas pokaże. W moim wieku nie należy zbyt wiele chcieć, należy cieszyć się każdą chwilą i każdym dniem.

 

                                                                                                

 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij