Zbliżające sie igrzyska olimpijskie w Tokio będą stanowić pożegnanie z klasą RS:X. Władze światowego żeglarstwa podjęły kilka miesięcy temu decyzję o zmianie windsurfingowej klasy na iFoil. Z tego powodu rodzice związani z mrągowską "Bazą" postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc w zakupieniu potrzebnego sprzętu.

Zmiana windsurfingowej konkurencji olimpijskiej od miesięcy rozgrzewało środowisko żeglarskie w Polsce i na świecie. Nic dziwnego, skoro w klasie RS:X medale olimpijskie zdobywali Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński, a w ostatnich igrzyskach w Rio Piotr Myszka o medal walczył do ostatniego wyścigu. W listopadzie podczas World Sailing Anual Conferencje ostatecznie władze światowego żeglarstwa podjęły decyzję o zamianie klasy RS:X na iFoil. Głównym argumentem był postęp technologiczny, zwłaszcza dynamiczny rozwój hydroskrzydeł, które pozwalają zeglarzom unosić się nad wodą i wykorzystywać słabsze wiatry.

Zespół Oświatowo-Sportowy "Baza" w Mrągowie to kuźnia żeglarskich talentów, również tych windsurfingowych. Wychowankowie "Bazy" to wielokrotni zdobywcy medali w Mistrzostwach Świata, Europy, a także olimpijczycy. Stąd pomysł rodziców by pomóc utalentowanej młodzieży w rozwoju i zakupić potrzebny, nowy sprzęt. –  Po sierpniowej walce o szkołę, gdzie tyle osób włączyło się w pomoc, pomyśleliśmy, że może i tym razem się uda. To jest szansa na dalszy rozwój naszych dzieci – komentuje Emilia Chomka-Zięba, inicjatorka akcji crowdfundingowej. 

Koszt jednego iFoila to w tej chwili około 6500 euro. – Każda inicjatywa jest dobra i warta uwagi. W związku ze zmianą klasy olimpijskiej z RSX na iFoil zaistniała potrzeba wymiany sprzętu dla naszej utalentowanej młodzieży. Rozmawiamy w tej chwili z różnymi osobami, szukamy rozwiązań i przygotowujemy się do tegorocznego sezonu jeszcze w klasie RS:X. Jestem jednak przekonany, że w odpowiednim momencie nowy sprzęt się pojawi i młodzież będzie mogła trenować także w nowej klasie – informuje Tomasz Stefański, trener i wicedyrektor ZOS Baza Mrągowo.

Więcej informacji o zbiórce oraz możliwość wpłaty na zakup sprzętu

Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij