Centrum Kultury i Turystyki szykuje się do kolejnej edycji Jarmarku Świętego Mikołaja, który odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Początki jarmarków w Mrągowie sięgają  XVI wieku. Prawo do jego organizacji nadał miastu Wielki Mistrz Krzyżacki Albrecht Hohenzollern.

Nawiązując do tradycji Jarmarków św. Mikołaja 7 grudnia przed Centrum Kultury i Turystyki  od godziny 10:00 do 17:00 stanie kiermasz, na którym będzie można zrobić świąteczne zakupy. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie ozdób choinkowych, upominków dla najbliższych, oryginalnych stroików, słodkości, domowych przetworów i świątecznych wypieków. O świąteczny klimat zadbają m.in.: zabawy ze św. Mikołajem i animatorami oraz program artystyczny w wykonaniu kolędników z mrągowskich przedszkoli, szkół i grup artystycznych funkcjonujących na terenie naszego miasta.

Podczas mikołajkowego święta nie zabraknie także konkursów, tak jak tradycyjny już „Bieg po wypiek”. Aby wziąć w nim udział musicie dobiec ze swoim świątecznym ciastem do godz. 12:00. Celem konkursu jest kultywowanie polskiej tradycji świątecznej, w szczególności tradycji wypieku ciast bożonarodzeniowych, wykazanie się przez mieszkańców zdolnościami kulinarnymi; integracja mrągowskiej społeczności.Wasze umiejętności oceni profesjonalne jury, w skład którego wejdą mrągowscy cukiernicy i św. Mikołaj.

Jak co roku największą atrakcją dla dzieci będzie spotkanie ze św. Mikołajem. Przez cały czas trwania jarmarku będzie on spacerował i częstował najmłodszych słodkimi upominkami, a także pozował do zdjęć. To jednak nie wszystko. Podczas tegorocznego jarmarku zostanie uruchomiona najprawdziwsza poczta św. Mikołaja. Najmłodsi z pomocą elfów będą mogli nadać list prosto do Laponii ze specjalną pieczęcią samego Mikołaja.

W sobotę kontynuowana będzie także akcja adopcyjna zwierzaków ze Schroniska w Bagienicach. Do dyspozycji zainteresowanych adopcją będzie bus schroniska, przy którym będzie może uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

O godzinie 11.00 i 13.00 odbędą się także warsztaty zielarskie, które poprowadzi Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Tego dnia będzie można również skosztować i samodzielnie wykonać czekoladę za sprawą warsztatów dzikiej czekolady. Dzika Czekolada od rana będzie czekać zarówno na tych małych, jak i dużych miłośników czekolady. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda najprawdziwsze ziarno kakaowca, uczestniczyć w procesie tworzenia pitnej czekolady bezpośrednio ze wspomnianych ziaren, rozcierając je w najstarszych, tradycyjnych azteckich urządzeniach, to powinniście z pewnością zapisać ten dzień w swoim kalendarzu.

Organizatorem Jarmarku Świętego Mikołaja jest Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. 

 

 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij