23 i 24 listopada w Pieckach, Mrągowie, Giżycku oraz Myszyńcu odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku  dla Eryka i innych pacjentów. 

 Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

– Nasz synek Eryk, potrzebuje pomocy! Proszę nie bądź obojętny i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Dla Eryka i Innych potrzebujących to jedyna szansa na wyzdrowienie!” – mówią rodzice 5-miesięcznego Eryka, Żaneta oraz Łukasz. – Eryk jest naszym ukochanym synkiem. Cała nasza trójka mieszka w Macharach. We wrześniu tego roku dowiedzieliśmy się, że Eryk cierpi na Zespół Wiskotta-Aldricha, bardzo rzadki zespół niedoboru odporności. Obecnie kilka razy w tygodniu ma przetaczane płytki krwi, przyjmuje antybiotyki, ponieważ jego organizm nie jest w stanie sam walczyć z infekcjami. Jedyną szansą na pełne wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego.

Rejestracja jest bezpłatna, bezbolesna i trwa zaledwie 10 minut. Dla Ciebie to tylko kilka minut, a Eryk i Inni potrzebujący mogą dostać szansę na nowe życie!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie w następujących lokalizacjach:

23 listopada 2019

  • Kaufland w Mrągowie – 10:00– 18:00, Wolności 4c, Mrągowo
  • Galeria na Górce w Mrągowie – 10:00– 18:00, Brzozowa 16, Mrągowo
  • Galeria Batory w Giżycku – 10:00–18:00, Warszawska 2, Giżycko

24 listopada 2019

  • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Pegaz w Pieckach Festyn dla Eryka, 10:00–18:00, ul.Zwycięstwa 6, Piecki
  • Kaufland w Mrągowie – 10:00– 18:00, Wolności 4c, Mrągowo
  • Galeria na Górce w Mrągowie – 10:00–18:00, Brzozowa 16, Mrągowo
  • Galeria Batory w Giżycku – 10:00– 18:00, Warszawska 2, Giżycko
  • Kawiarenka Parafialna w Myszyńcu –7:00–14:00, Plac Rynarzewskiego 16,Myszyniec

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniuwstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Jak wygląda pobranie szpiku?

  1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków). Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.
  2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków). Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

 
Słowa kluczowe:
Piecki Mrągowo DKMS pomoc 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij