Mrągowska placówka jest jednym z najstarszych oddziałów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Placówka została utworzona 1969 roku i w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz istnienia. Z tej okazji 29 listopada od godziny 12 zaplanowane są obchody rocznicy.

Spośród wielu aktywności mrągowskiego Muzeum, działalność na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa archeologicznego zawsze zajmowała szczególne miejsce. W ostatnich latach, dzięki konsolidacji środowiska archeologicznego, muzealnego i samorządowego oraz dofinansowań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poczynania te przynoszą wymierne efekty – muzeum cyklicznie realizuje konferencje, wystawy i imprezy popularno-naukowe. Placówka najnowszymi wynikami wspólnie realizowanych celów, chce podzielić się podczas finału rocznicowych obchodów – 2️9 listopada 2019 (piątek).

Podczas jubileuszowego spotkania, trzech archeologów, przybliży sacrum dawnych mieszkańców dzisiejszej Warmii i Mazur i spróbuje odpowiedzieć na pytanie – w co wierzyli i jak chowali swoich zmarłych ludzie między VIII wiekiem przed naszą erą a wiekiem XII naszej ery. Materialne świadectwa starożytnych rytuałów będzie można zobaczyć podczas otwarcia towarzyszącej prelekcjom wystawy.

Wydarzenie jest jedną ze składowych zadania "Zespół cmentarzysk kurhanowych w Samławkach na Pojezierzu Mrągowskim”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe", priorytet "Ochrona zabytków archeologicznych".

źródło: Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie

 
Słowa kluczowe:
Mrągowo muzeum kultura rocznica wydarzenie 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij