W środę Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z amerykańską ambasador Georgette Mosbacher w Pałacu Prezydenckim poinformował o terminie zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych.

Od 11 listopada Polacy będą mogli na 90 dni wyjechać w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności uzyskania wizy. Na konferencji prasowej Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że wizy zostaną zniesione przed końcem pierwszej kadencji. Podziękował również ambasador Stanów Zjednoczonych za zaangażowanie i poważne podejście do tematu. Prezydent podkreślił również zaaranżowanie samych Polaków, którzy aktywnie przyczynili się do zmniejszenia odsetku odrzuconych wniosków wizowych do pułapu poniżej 3%.

Program Ruchu Bezwizowego VWP (ang. Visa Waiver Program) obowiązuje od 1986 roku. Został ustanowiony w celu rozwijania turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. Pozwala na bezwizowe podróżowanie do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych. Obecnie obejmuje 38 państw, w tym większość państw Unii Europejskiej - poza (na razie) Polską. Nasz kraj nie był dotąd objęty tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmawiano przyznania wizy amerykańskiej. Jest to podstawowe kryterium włączenia kraju do Visa Waiver Program.

Słowa kluczowe:
wizy Stany Zjednoczone podróże 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij