Od 7 listopada wchodzą w życie nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym. Zmiany nakładają na kierowców i kontrolujących nowe obowiązki. Będą to m.in. sprawdzanie liczników w pojazdach, brak obowiązku legitymowania się czy kary za niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmiany dotyczą m.in. miejsca prowadzenia działań kontrolnych. Od momentu wejścia w życie przepisów służby kontrolujące pojazdy i kierowców będą mogły się zatrzymywać w miejscach niedozwolonych, lecz jednocześnie w takich, które nie stwarzają  niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Funkcjonariusze będą mogli teraz kontrolować stan liczników pojazdów, nawet tych, które są przewożone. Uzyskane dane o przebiegu funkcjonariusze będą wprowadzać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Z kolei kierowcy musieli umożliwić zajrzenie lub/i wejście do pojazdu. Ma to ukrócić proceder cofania liczników. Należy również pamiętać, że od maja tego roku cofanie przebiegu pojazdów czy też zlecanie takiej czynności grozi grzywną a nawet karą pozbawienia wolności.

Zmienia się sposób traktowania pojazdów, co do których funkcjonariusze mają zastrzeżenia. Do tej pory właściciel pojazdu musiał jedynie wyeliminować wady wykryte przez mundurowych. Od teraz policjanci będą mogli wysłać taki pojazd na bardziej szczegółowe badania. Według MSWiA pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Wraz z wejściem nowych przepisów funkcjonariusze policji nie będą mieli obowiązku legitymowania się podczas kontroli trzeźwości. Policjant poda swoje dane dopiero na wyraźne życzenie kierowcy.  Zmieniają się również zasady kontroli ładunków. W razie wątpliwości służby kontrolujące będą miały możliwość zerwania plomby na pojeździe.

Nowe uprawnienia podnoszą również status funkcjonariuszy. Od teraz jeżeli kontrolowana osoba nie będzie stosowała się do poleceń policji, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 złotych.

Zmiany dotknęły również przepisów dotyczących przewozu odpadów. Do dotychczasowych służb, które mogą przeprowadzać kontrole (tj. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż graniczna, żandarmeria wojskowa, Służba Celno-Skarbowa, straż gminna, straż leśna oraz straż parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora) dołącza również Inspekcja Ochrony Środowiska. W asyście np.: funkcjonariusza policji będzie mogła skontrolować transport odpadów.

Od 1 stycznia 2020 roku funkcjonariusze będą kontrolować stan liczników pojazdów, nawet tych, które są przewożone. Uzyskane dane o przebiegu funkcjonariusze będą wprowadzać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Z kolei kierowcy muszą umożliwić zajrzenie lub/i wejście do pojazdu. Co więcej będzie to element towarzyszący każdej kontroli z wyjątkiem akcji typu "Trzeźwy poranek".  Ma to ukrócić proceder cofania liczników. Należy również pamiętać, że od maja tego roku cofanie przebiegu pojazdów czy też zlecanie takiej czynności grozi grzywną a nawet karą pozbawienia wolności.

Słowa kluczowe:
policja na sygnale przepisy drogówka 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij