Podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej w Mrągowie radni po raz kolejny wybierali swojego przewodniczącego, po tym jak wojewoda zakwestionował ich poprzedni wybór. Tym razem jednak Henryk Nikonor miał konkurenta w postaci Waldemara Cybula.

XV sesja rady miejskiej została zwołana na wniosek 6 radnych po tym, jak wojewoda stwierdził szereg uchybień dotyczących dwóch sesji z 19 września i zakwestionował poprawność wyboru Henryka Nikonora na przewodniczącego rady (o czym więcej pisaliśmy w poprzednim artykule). Na początku kilku opozycyjnych radnych miało uwagi do porządku, wczesnej godziny obrad oraz decyzji wojewody.

– Sesja nadzwyczajna rządzi się swoimi prawami. Porządek obrad jest prawidłowy. Przybyłem na tę sesję, żeby nie było żadnej wpadki (…). Wojewoda zakwestionował dwie sesje, ale mogliśmy iść do sądu administracyjnego i obronić decyzje, bo rozstrzygnięcia sądów administracyjnych są i takie, i takie. (…) Nie pozwolimy wam doprowadzić do ruiny tego miasta – powiedział na sesji burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski.

Chwilę później radny Tomasz Doraczyński złozył wniosek o wprowadzenie dwóch punktów do porządku obrad, w tym wystosowania apelu miejskich radnych w sprawie aktualnej sytuacji mrągowskiego szpitala. Wniosek został jednak jednomyślnie odrzucony głosami radnych wnioskodawców. – Bardzo się dziwię wszystkim radnym, dla których sytuacja mrągowskiego szpitala nie stanowi punktu zainteresowania. Myślę, że mieszkańcy Mrągowa wyciągną z tego odpowiednie wnioski – skomentował decyzje radnych Tomasz Doraczyński. W czwartek ma odbyć się kolejna sesja rady miejskiej zwołana w trybie nadzwyczajnym przez burmistrza, który po wystąpieniu radnego Doraczyńskiego uspokoił, że następna sesja zostanie poszerzona o ten punkt obrad. 

Wybory przewodniczącego jednak wciąż się przeciągały i ostatecznie sesja potrwała blisko 2 godziny m.in. z powodu problemów organizacyjnych, sposobu prowadzenia sesji, a także braku porozumienia w sprawie uchwalenia komisji odpowiadającej za przebieg wyborów. Na przewodniczącego rady miejskiej zostało zgłoszone 2 kandydatury: poprzedniego przewodniczącego Waldemara Cybula oraz starającego się na 3 sesji o wybór Henryka Nikonora. Kandydaci nie mieli jednak okazji przedstawić swoich osiągnięć i sylwetek oraz odpowiedzieć na pytania radnych, ponieważ kolejny wniosek Tomasza Doraczyńskiego został odrzucony przez radnych, którzy zwołali sesję. Tym samym doszło do tajnego głosowania, w których zwyciężył Henryk Nikonor z liczbą 12 głosów. Na Waldemara Cybula zagłosowało 8 radnych.

Następna sesja na wniosek burmistrza została zwołana na czwartek 31 października 2019 roku o godzinie 10.00.
 


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij