25 października w restauracji Ceglana odbędzie się charytatywny koncert, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie chorej na mukowiscydozę Michasi. Gwiazdą wieczoru będzie Bartas Szymoniak. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna. W Polsce choruje na nią około 2 tysięcy osób. Przyczynia się przed wszystkim do uszkodzenia układów oddechowego i pokarmowego. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmierną ilość lepkiej wydzieliny, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczep płuc.

Michasia ma również niewydolną trzustkę i problemy z trawieniem tłuszczu, co prowadzi do niedożywienia i problemów ze wzrastaniem. Z tego powodu musi przyjmować do każdego posiłku leki umożliwiające wchłanianie pokarmu. Oprócz typowych objawów ze strony układu oddechowego i pokarmowego, u Michasi doszło z czasem do wystąpień różnorodnych powikłań, między innymi: cukrzyca, nawracające zapalenie trzustki, powiększająca się wątroba oraz zmiany w obrazie RTG płuc. Michasia przyjmuje duże ilości leków oraz codziennie jest poddawana zabiegom, które pomagają jej w miarę normalnie funkcjonować w przeciągu dnia. Każda, nawet najmniejsza infekcja kończy się antybiotykiem by nie doprowadzić do gorszych zmian na płucach.

Bartosz „Bartas” Szymoniak – muzyk, wokalista, kompozytor autor tekstów. Były frontman zespołu Sztywny Pal Azji. Finalista programu „Idol”. Twórca stylu Beat Rock łączącego ze sobą beatbox, wokal i żywe instrumenty muzyczne. Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, a następnie zapętla na tzw. looperze. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. W ten sposób muzyka powstaje na oczach widzów. Towarzyszy mu jedynie gitarzysta i wokalista - Michał Parzymięso.

Tak powstała płyta „Alarm” — pierwsza tego typu w Polsce. Stworzona muzyka stała się ilustracją do najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów — A.Słonimskiego, K.K. Baczyńskiego oraz T.Gajcego. Krążek nominowany został również do nagrody specjalnej "Strażnika Historii".

Obecnie artysta jest w trakcie przygotowywania nowego albumu, którego premiera przewidziana jest na przełom 2019 i 2020 roku.

 

Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij