12 października zakończyły się mistrzostwa Europy w klasie Hansa 303, w których wystartowało czterech Polaków trenowanych przez mrągowianina Grzegorza Prokopowicza. Wynik? Złoto i srebro w singlu i jeszcze jedno złoto w drużynie!

Podczas regat w portugalskim Portimão zawodnicy rywalizowali nie tylko ze sobą i swoimi słabościami, lecz również z kaprysami pogody. Polskę reprezentowało w sumie 4 żeglarzy niepełnosprawnych: Piotr Cichocki, Olga Górnaś-Grudzień, Andrzej Bury i Marian Zakowicz.

W klasie Hansa 303 Single Cichocki nie pozostawił złudzeń swoim rywalom wygrywając aż 7 z 9 wyścigów. W klasyfikacji kobiet drugie miejsce zajęła Olga Górnaś-Grudzień, która, oprócz rywalizacji na wodzie, musiała walczyć o swoje także podczas protestów.

Polscy singliści połączyli także swoje siły i wystartowali po raz pierwszy w regatach w klasie dwuosobowej (Hansa 303 Double). Po dopłynięciu do mety ostatniego wyścigu Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień byli pewni srebrnego medalu mistrzostw Europy. I, choć z wyniku byli zadowoleni, to pozostał pewien niedosyt na ich twarzach. Na naszych reprezentantów czekała jednak pewne niespodzianka podczas ceremonii wręczenia medali. Okazało się, że przed momentem zakończył się protest pomiędzy parą angielską i australijską, w wyniku którego polska załoga zwyciężyła w całych regatach. W tej samej klasie druga polska załoga Andrzej Bury i Marian Zakowicz ukończyła zawody na 10 pozycji.

– Chcieliśmy walczyć o medale i ostatecznie wracamy z trzema krążkami. Zajęliśmy także trzecie miejsce w klasyfikacji państw, więc niewątpliwie mamy powody do zadowolenia - powiedział po zawodach Grzegorz Prokopowicz, trener Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych.