4 października odbyły się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze jednostek OSP gminy Sorkwity na obiekcie Szkoły Podstawowej w Warpunach. Celem ćwiczeń było doskonalenie zasad współdziałania jednostek OSP KSRG i spoza gminu.

Ćwiczenia zaczeły się o godz. 9.00. Nastąpiło zadymienie poddasza, które jest wyczuwalne dla nauczycieli prowadzących lekcje na I piętrze. Następnie według procedury natychmiastowo została poinformowana dyrekcja szkoły, która podjęła decyzję, aby jak najszybciej ewakuować wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły i powiadomić straż pożarną. Po przybyciu pierwszych zastępów okazało się, że konserwator szkoły wykonywał prace związane z naprawą elektryki na poddaszu budynku szkoły i doprowadził do zwarcia, w skutek czego doszło do pożaru. Dyrektor złożył meldunek dowódcy o sytuacji, informując jednocześnie, że brakuje jednego z pracowników szkoły, który naprawiał instalację na poddaszu. Kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o wprowadzeniu dwóch ratowników w aparatach powietrznych i jednym odcinkiem wodnym od wewnątrz budynku oraz rozłożeniu drabiny pod okno, z którego wydobywa się dym i podaniu jednego prądu wody. Zlecił również zbudowanie linii zasilającej oraz przygotowanie zestawów medycznych do udzielenia pomocy poszkodowanemu w pożarze. Wezwano zespół ratownictwa medycznego. Zadania dla poszczególnych sekcji wydzielił komendant gminny OSP z gminy Sorkwity druh Paweł Rolnik.

OSP Warpuny (GBM)

- rozwinięcie linii gaśniczej i wejście od wewnątrz w aparatach powietrznych na poddasze, gdzie wybuchł pożar, w celu ugaszenia źródła pożaru i odnalezieniu poszkodowanego.

OSP Rybno (GBA)

- sprawienie drabiny i podanie jednego prądu wody przez okno, z którego wydobywa się ogień, pomoc w przeszukiwaniu pomieszczeń i wydobycie poszkodowanego.

OSP Gizewo (GBA)

- zbudowanie linii zasilającej dla OSP Gizewo i OSP Rybno z sieci hydrantowej, zabezpieczenie terenu działań pomoc dla OSP Warpuny przy udzielaniu pomocy poszkodowanemu.

 

Po przeprowadzeniu ćwiczeń podsumowano osiągnięte cele, korygując błędy i niedociągnięcia, które w przyszłości nie będą mieć miejsca. Każde takie ćwiczenie to doskonalenie praktycznych umiejętności działań w zespołach. To również podejmowanie decyzji w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Ćwiczenia obserwował wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski, który pełni również funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sorkwitach. W ciepłych słowach podziękował strażakom za profesjonalne działania.

źródło: UG Sorkwity

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze jednostek OSP gminy Sorkwity — fot. UG Sorkwity

Słowa kluczowe:
OSP straż pożarna na sygnale Sorkwity 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij