Budextan Oficerska

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie realizują na terenie powiatu akcję "Świeć przykładem na drodze", której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Odblasków odbyło się spotkanie edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szestnie.

Przez cały okres roku szkolnego policjanci prowadzą systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną m.in. na profilaktykę i edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "Świecę przykładem na drodze, noszę odblaski" – to właśnie jeden z tematów spotkań, podczas których poruszane są kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. We wtorek 1 października w ramach Ogólnopolskiego Dnia Odblasków takie spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Szestnie. Uczniowie klas I-III wykazali się ogromną wiedzą na temat zasad poruszania się po drogach pieszych, rowerzystów, a nawet kierowców. Na koniec uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe ufundowane przez Urząd Gminy w MrągowieTym samym będą teraz promować modę na obowiązkowe odblaski.

Problem niewidocznych pieszych zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Wtedy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy.

Dlatego przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Bez odblasków można się poruszać po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania. Jednak by poprawić swoją widoczność warto mieć na sobie element odblaskowy również i w mieście.

Obecnie elementy odblaskowe dostępne są w różnej formie np. zawieszki, opaski, kamizelki. Akcesoria te sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny i bardziej bezpieczny w ruchu drogowym. Jednak, by noszone odblaski spełniały swoją funkcję powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.
Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i  nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.

 

Źródło: KPP w Mrągowie

 


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij