Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie jak co roku nie próżnuje i w najbliższych miesiącach będzie organizatorem i pomysłodawcą wielu ciekawych inicjatyw. Preludium zbliżających się wydarzeń było otwarcie wystawy malarskiej mrągowianina Adama Kręciewskiego, które nastąpiło 16 września.

Na wystawie znajduje się ponad 40 prac, które prezentują różną tematykę. Znajdziemy tu pejzaże mrągowskie, górskie, portrety, abstrakcje. Autor podczas tworzenia stosował różne techniki. Obrazy zachwycają kolorami. Są tu obrazy inspirowane impresjonizmem (van Gogh, Monet). Wystawę można oglądać do końca października.

Od października swoje działania rozpocznie także Salonik Literacki (który powstał w 2015 roku), zrzeszający młodzież okolicznych szkół, którą interesuje literatura i która tworzy wiersze, opowiadania. Salonik ma na swoim koncie wydane trzy tomiki poezji: „Rachunek poetyckiego prawdopodobieństwa”, „Złapane słowa”, „W sorkwickiej zieleni brzóz – poetycko”.

Również od października rozpoczynają się co miesięczne spotkania „Przy Samowarze o Literaturze”, na których, przy smacznej herbatce z samowara, rozmawiamy o książkach, polecamy sobie wzajemnie ulubione lektury.

Kilka lat temu (w 2015 roku) w bibliotece została zorganizowana wystawa „Mrągowo w detalu – zabytkowe drzwi”, prezentująca około 150 fotografii drzwi mrągowskich kamienic. Pokłosiem wystawy jest przewodnik „Mrągowo od drzwi do drzwi” sfinansowany z Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kontynuując tematykę związaną z ochroną dziedzictwa lokalnego, organizujemy konkurs fotograficzno-literacki skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na zabytkowe drzwi w okolicznych miejscowościach. Regulamin konkursu został dostarczony do szkół. Zostanie również zamieszczony na Facebooku.

Wśród działań biblioteki na rzecz środowiska lokalnego są warsztaty organizowane kilka razy w roku. Na pierwsze warsztaty chcemy zaprosić 29.10.2019. Będziemy wykonywać wiązanki funeralne na groby naszych bliskich.

Już dziś chcemy również zaprosić na spotkanie (14.11.2019) z Waldemarem Mierzwą, autorem książek o tematyce mazurskiej. Pan Waldemar będzie opowiadał o historii Mazur. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę „Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach”, będącą zbiorem mazurskich szkiców.

W listopadzie odbędzie się także spotkanie z cyklu „Świat widziany oczami Polaka”. Tym razem będziemy „podróżować” po Gruzji.

O wszystkich działaniach biblioteki będziemy Państwa informować na bieżąco w lokalnych mediach oraz na Facebooku. Zapraszamy serdecznie.

                                                           Anna Wysuwa-Szefler i Jolanta Hellis  

Budextan art

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij