23 września w Mrągowie odbyło się spotkanie kandydatów na posłów i senatorów Koalicji Obywatelskiej, w której uczestniczyli: mrągowianka Magdalena Lewkowicz, Anna Wasilewska, Jolanta Piotrowska, Janusz Cichoń i Marcin Kuchciński.

Na początku głos zabrał Janusz Cichoń, który przedstawił główne założenia programu Koalicji Obywatelskiej. – Wbrew temu, co mówią niektórzy, mamy plan. Nasz program „Twoja Polska” adresowany jest do wszystkich Polaków i obejmuje główne obszary życia, zarówno gospodarczego i społecznego. Polacy powinni i chcą lepiej zarabiać, tak aby ich praca w Polsce się opłacała. Nasza propozycja polega na tym, żeby najniżej zarabiającym wypłacać premię za aktywność zawodową, a jednocześnie wszystkich pracujących obłaskawić tym, że obniżymy składki ZUS i podatek PIT, tak żeby one w sumie nie przekraczały 35% wynagrodzenia. Na rozwiązaniu 500 złotych w postaci premii za aktywność skorzystają natomiast ci, którzy zarabiają najmniej.

Podczas spotkania nie zabrakło także słów dotyczących edukacji oraz osób starszych. –  Należy zacząć od odpolitycznienia i zmiany programów nauczania. Chcielibyśmy, aby szkoła była przyjazna uczniom. Kolejna rzecz to podwyżki dla nauczycieli. Średnio 1000 zł na jedną osobę. Kolejną częścią programu jest „Polska seniora”. 13 emerytura powinna zostać wprowadzona na stałę i nie być zależna od kaprysów władzy. Mówimy dużo lecznictwie osób starszych, seniorów. Konieczna jest mobilizacja, aby na jednen powiat przypadał choć jeden lekarz geriatra – postulowała Anna Wasilewska.

Kandydatka KO Jolanta Piotrowska wypowiedziała się na temat spraw regionu.  – Sprawy regionalne są mi szczególnie bliskie. Chcemy wykorzystać naturalne warunki w postaci jezior, lasów. Nasz region nazywany jest „zielonymi płucami” Polski, ale z racji, że w zarządzie województwa odpowiadam za ochronę środowiska, to wiem, że do tych zielonych płuc bardzo nam daleko.  Chodzi nam przede wszystkim o to, by rozwijać odnawialne źródła energii, czyli wykorzystać wszystko, co przynosi nam natura. Jest to m.in.  termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, budowa pompy ciepła czy fotowoltaika. 

Zgromadzona w hotelu Huszcza widownia czekała na wystąpienie Magdaleny Lewkowicz, która jako jedyna na liście Koalicji Obywatelskiej reprezentuje powiat mrągowski. – Jestem samorządowcem od wielu lat. Mój program oparty jest na pracy u podstaw. Pierwszym punktem jest to otwarta edukacja. Fakt, że widać różnicę w poziomie edukacji, nie wynika z tego, czy dyrektor jest taki czy inny, lecz po prostu od wielu lat nie mamy możliwości rozwoju w szkole jeśli chodzi nawet o pracownie. Po za tym uważam, że jest olbrzymi problem w szkołach, jeżeli chodzi o otwartą edukacje. O to, co młodzież chciałaby robić. Muszę wspomnieć także o ochronie praw zwierząt. Istnieje w Polsce ustawa o ochronie praw zwierząt, która tak naprawdę realizowana jest w niewielu miastach. Nie ma jednego wzoru działania. Brakuje również rzecznika praw zwierząt.

Na spotkaniu nie zabrakło także debaty dotyczącej warmińsko-mazurskiej infrastruktury. – W naszym programie regionalnym stawiamy również na rozwój infrastruktury, a więc przede wszystkim dokończenie krajowej 16. Wiemy doskonale jakie budzi to emocje, ale jestem przekonany, że należy tę drogę dokończyć.  Dużo mówi się o przekopie Mierzei Wiślanej, ale tylko w połączeniu z rozbudową portu w Elblągu inwestycje przyniosą pożądany efekt – stwierdził Marcin Kuchciński.

 

Słowa kluczowe:
polityka wybory Mrągowo 

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij