Na zwołanej przez mrągowskich radnych sesji rady miejskiej w czwartek 19 września doszło do odwołania przewodniczącego Waldemara Cybula. Nowym przewodniczącym został Henryk Nikonor. Do jego wyboru doszło jednak w niekonwencjonalny sposób.

Już wtorek zwiastował, że XII sesja może być niezwykle interesująca. Bez konsultacji z przewodniczącym Cybulem sesja została zwołana przez najstarszego radnego Mariana Mikszę. Tego samego dnia zgodnie z kompetencjami do radnych trafiła informacja od przwodniczącego Cybula, który zwołał sesję z identycznym porządkiem obrad na wcześniejszą godzinę z jednoczesnym udzieleniem pełnomocnictwa do prowadzenia sesji Bogdanowi Morozowi, który jest pierwszym wiceprzewodniczącym. To wywołało konsternację radnych i początek chaosu. Następnego dnia radny Miksza wycofał swoje zawiadomienie.

Na sesji w czwartek 19 września o godzinie pojawiło się 11 radnych – Czesław Zyra, Bogdan Moroz, Grzegorz Parda (wszyscy KWW PiS), Dominik Tarnowski (KWW Uczciwy Samorząd-Niezależni), Rafał Czyżewski, Daniel Jakubas, Marian Miksza, Katarzyna Detyna (wszyscy KWW Stanisława Bułajewskiego) oraz Ewa Szałachowska, Henryk Nikonor i Dariusz Papiernik (wszyscy KWW Mrągowska Wspólnota Samorządowa). Najdalszą drogę do pokonania miał radny Parda, który za swoją obecność otrzymał na końcu gromkie brawa. Nieobecność któregokolwiek z wyżej wymienionych radnych skutkowałaby brakiem możliwości przeprowadzenia sesji w tym terminie (brak kworum). Na sesji nie zjawili się z kolei radni Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej oraz większość radnych MWS.

Obecni radni byli tego dnia jednomyślni. Najpierw w głosowaniu tajnym odwołali Waldemara Cybula, by później powołać na to stanowisko Henryka Nikonora.  - Dziękuję obecnym radnym za oddanie na mnie głosu - powiedział tuż po wyborze nowy przewodniczący. - Szkoda, że wybór nie odbył się przy pełnym składzie rady. Jestem człowiekiem, który łączy a nie dzieli, dlatego jako przewodniczący będę na pewno współpracował ze wszystkimi radnymi i burmistrzem. Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie podjąć wiele cennych inicjatyw z myślą o mieszkańcach naszego miasta.

Gdy nowy przewodniczący wygłaszał te słowa, nie wiedział jeszcze, że jego radość była zbyt wczesna. Tuż po godzinie 17 mrągowscy radni otrzymali informację o wznowieniu sesji o godzinie 18.15 z uwagi na błędnie wprowadzoną zmianę do porządku obrad w zakresie wyboru przewodniczącego. Na tym jednak nie koniec, bo po godzinie 18.00 uznano, że w celu wyboru przewodniczącego należy zwołać kolejną, XIII sesję rady miejskiej o godzinie 18.45. Ostatecznie podczas wieczornej sesji doszło do ponownego wyboru Henryka Nikonora.

Najbliższe sesje pokażą czy ten wybór i nieobecność części radnych Mrągowskiej Wspólnoty Samorządowej oznacza powstanie nowej koalicji w mieście. Warto podkreślić, że to kolejna zmiana przewodniczącego w mrągowskich samorządach na przestrzeni jednego tygodnia. Kilka dni wcześniej z funkcji przewodniczącego rady powiatu zrezygnował Jacek Gajda, którego zastąpił Roman Rapkowski.

XII Sesja rady miejskiej w Mrągowie


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij