Biblioteka w Kosewie inicjuje cykl warsztatów międzypokoleniowych skupionych wokół wspomnień i opowiadań mieszkańców związanych z miejscowością. Zebrane historie zostaną opublikowane w formie książki i podcastów.

Przez kilka miesięcy, od października do lutego, odbędzie się 9 spotkań, podczas których uczestnicy będą opowiadać swoje historie i wspomnienia związane z Kosewem. Spotkania będą prowadzone przez genealożkę Olę Dybkowską-Grefkowicz oraz poetkę Hannę Szymborską. Seniorzy i dzieci będą przywoływać ważne dla nich wspomnienia, przyglądać się im, analizować jakie budzą w nich emocje, skojarzenia. Wszystko to w przyjemnej atmosferze przy herbatce i ciasteczkach. Najciekawsze opowiadania zostaną spisane i nagrane, a następnie opublikowane w formie podcastów i wydane w formie książkowej.

Projekt jest skierowany dla osób, które mieszkają w Kosewie i chcą poopowiadać, powspominać, usłyszeć historie, odkryć coś nowego. Organizatorki poszukują 10 osób — 6 osób powyżej 60 roku życia oraz 4 młodszych.  

Dosłownie każdy mieszkaniec jest skarbnicą cennych wspomnień i doświadczeń. Szukamy tych, którzy po prostu zechcą podzielić się z nami i szerszą grupą odbiorców swoimi lub zasłyszanymi historiami związanymi z Kosewem. Najstarsi mieszkańcy Kosewa pamiętają historie o czasach przesiedleń. Nieco młodsi seniorzy znają pochodzenie pewnych tradycji i zachowań w rodzinach. Ich wspomnienia mają wielką wartość dla młodszych pokoleń. Mogą być pomostem do lepszego rozumienia swojego dziedzictwa, części siebie. Niestety ich wkład w życie lokalnej społeczności zamiast docenianego i aktywnego jest przypadkowy, niewielki. Prowadzi to do samotności i izolacji osób starszych. Podobna samotność i potrzeba prawdziwej, szczerej uwagi i zainteresowania dotyczy dzieci, których rodzice są zabiegani, a nawet dziadkowie często powielają schemat, że sprawy dzieci nie są najwyższej wagi. Postanowiłyśmy zaprosić osoby starsze i dzieci, młodzież, by przedstawić Kosewo ich oczami. Chcemy, dzięki warsztatom porozumienia bez przemocy (NVC), stworzyć warunki uważnej komunikacji i okazję poprzez jakie tematy, historie, miejsca uczestnicy opowiedzą o sobie, swoich bliskich i życiu na Mazurach. Chcemy by podpisali się pod wspólnym dziełem, łączącym historie bardzo różne, odmienne punkty widzenia, różne korzenie, które dziś przekuwamy w ubogacające nasze wspólne dziedzictwo. Chcemy by mieli szansę przyjrzeć się swoim wspomnieniom, relacjom i sposobie komunikowania. —  mówią organizatorki projektu.

Aby móc wziąć udział, należy wypełnić formularz dostępny w bibliotece oraz na stronie projektu na facebooku (bit.ly/askadopowiadania). Tam będzie można również znaleźć wszelkie informacje dotyczące projektu. W formularzu należy podać swoje dane kontaktowe oraz napisać kilka słów, dlaczego chce się wziąć udział w warsztatach. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 pażdziernika 2019r. A już w tę środę (25 września) o godzinie 16.00 w budynku Biblioteki Publicznej Gminy Mrągowo z siedzibą w Kosewie odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można porozmawiać o projekcie, jak i również się do niego zapisać.

Słowa kluczowe:
Kosewo gmina Mrągowo kultura warsztaty 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij