20 września w zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw będą zorganizowane sprzątania lasów i terenów zielonych. Również w Nadleśnictwie Mrągowo na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Nadleśnictwo Mrągowo zaprasza wszystkich 20 września o godzinie 11.30 na wspólne sprzątanie ścieżki edukacyjnej "Źródełko Miłości". Zbiórka odbędzie się pod siedzibą nadleśnictwa na ul. Warszawskiej 49 (dojazd we własnym zakresie).

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Na stronie www.lasy.gov.pl dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej aplikacji mapowej można odnaleźć najbliższe biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma się szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Należy dodatkowo pamiętać, że również na co dzień można dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania. Choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu. Wystarczy podczas najbliższej  wizyty w lesie zebrac i wynieść przynajmniej pięć śmieci, pochwalić się tym w mediach społecznościowych i zachęcić znajomych do podjęcia wyzwania.

źródło: Nadleśnictwo Mrągowo

Słowa kluczowe:
Mrągowo las 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij