Od 8 do 13 września 2019 trwały w Mrągowie regaty dla osób niepełnosprawnych, w których wzięło udział blisko 40 uczestników.

Disabled Sailing – Polish Cup 2019 to projekt, którego celem jest upowszechnienie żeglarstwa wśród osób niepełnosprawnych, a także połączenie sportu wyczynowego z amatorskim. Dlatego, oprócz zawodników kadry narodowej żeglarzy, pojawiły się także osoby, dla których był to pierwszy kontakt z żeglarstwem.

Na początku przez pierwsze dwa dni wszyscy uczestnicy przeszli szkolenie żeglarskie oraz mieli okazje poznać łodzie klasy Hansa 303 – zaadaptowane do potrzeb osób po amputacjach kończyn i innych dysfunkcji ruchu czy intelektualnych. Później rozpoczęła się sportowa rywalizacja w systemie podobnym do mistrzostw świata (wszyscy zawodnicy ścigali się w grupach eliminacyjnych, aby pod koniec zakwalifikować się do odpowiedniej grupy i stoczyć ostateczną walkę w wyścigu finałowym). Podczas treningów i zawodów nad rozwojem żeglarskim uczestników czuwało trzech instruktorów, a każdy dzień będzie się kończył się analizą nagrań z dotychczasowych wyścigów. 

– Celem nadrzędnym naszego projektu było upowszechnienie żeglarstwa niezależnie od rodzaju niepełnosprawności oraz podwyższenie umiejętności żeglarskich uczestników. Myślę, że ten cel zrealizowaliśmy w 100%. Były to jedyne w Polsce zawody prowadzone na łodziach specjalnie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki czemu uczestnicy projektu mogli się skupić na podnoszeniu umiejętności żeglarskich a nie na walce z własnymi „ograniczeniami fizycznymi” wynikającymi z niepełnosprawności – informuje o idei zawodów Grzegorz Prokopowicz, trener Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych. 

Regaty rozgrywane były w klasach: jednoosobowej i dwuosobowej. Zwycięską załogą okazali się Andrzej Bury i Marian Zakowicz, którzy tym samym zyskali prawo startu w mistrzostwach Europy, które już za trzy tygodnie odbędą się w Portugalii. Drugie miejsce w tej klasyfikacji wywalczyli Bożena Bień i Bartłomiej Bury, a na najniższym stopniu podium stanęli Karol Dominiak i Agata Lach. W klasyfikacji jednoosobowej zwyciężył z kolej Krzysztof Bądkowski, a tuż za nim na mecie pojawili się Andrzej Puchalski oraz Michał Dźugan.

– Poziom zawodników był zróżnicowany. W regatach brali udział zawodnicy z Kadry Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych oraz początkujący żeglarze z aspiracjami. Byli też tacy zawodnicy, którzy chcieli pokazać się z dobrej strony i w przyszłości zasilić Kadrę Polski. Kilku zawodników pokazało, że potrafią żeglować i na pewno dostana kolejną szansę, żeby powalczyć o miejsce w Kadrze Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych w 2020 roku – dodaje Grzegorz Prokopowicz

Regaty Disabled Sailing – Polish Cup 2019 odbyły się z inicjatywy mrągowianina i trenera Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych Grzegorza Prokopowicza, a ich organizatorem był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na żeglarzy czekają już następne starty, bo już 5 października w portugalskim Portimão rozpoczynają się mistrzostwa Europy żeglarzy niepełnosprawnych. W zależności od pogody kadra (plus kilku nowych zawodników) albo pozostanie i będzie dalej przygotowywać się nad jeziorem Czos, albo czeka ich wcześniejszy wylot do Portugalii.

Disabled Saling Polish Cup 2019 — fot. Maciej Rudziński


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij