W Urzędzie Miejskim w Mrągowie odbyło się podpisanie umów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku w obecności wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Dofinansowanie uzyskały: Mrągowo, Gmina Mrągowo, a także Powiat Mrągowski. Z przyznanej dotacji zrezygnowała z kolei Gmina Sorkwity.

Najwyższą kwotę dofinansowania na infrastrukturę drogową dostało miasto Mrągowo – 3 781 350, 15 zł. Kwota ma pomóc w remoncie dróg "Na Zatorzu" i odcinka na ul. Generała Okulickiego.

- Choć nie wszyscy w to wierzyli, nasze wnioski, złożone w marcu tego roku, zostały zaakceptowane przez Prezesa Rady Ministrów - powiedział burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski. - Wnioski były napisane bardzo dobrze, co zostało potwierdzone przez premiera.  Ogłosiliśmy przetarg na wykonianie dróg "Na Zatorzu" (etap I). Przy okazji dodam również, że złożyliśmy dwa nowe wnioski o dofinansowanie, które dotyczą kolejnych mrągowskich dróg: ulic Żołnierskiej i Krótkiej. Przy okazji burmistrz Bułajewski uhonorował wojewodę mrągowskim wyróżnieniem: statuetką "Niezapominajki".

Przebudowa ciągów komunikacyjnych wraz z infrastrukturą techniczną "Na Zatorzu" ma objąć ulice: Orzeszkowej, Plac Słowackiego i część ul. Krasińskiego. Obecnie drogi posiadają nawierzchnię z płyt betonowych typu JOMB. W ramach inwestycji planowane jest wykonanie drogi o nawierzchni z betonowej kostki brukowej, chodników, a także budowę oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej oraz przebudowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej. Wnioskowana inwestycja obejmuje zakresem Etap I, z wyłączeniem zakresu dotyczącego przebudowy drogi ul. Tuwima, która zostanie sfinansowana w całości ze środków własnych.

W ramach inwestycji na ul. Generała L. Okulickiego (odcinek od DK nr 59 do skrzyżowania z drogą prowadzącą do centrum miasta oraz do os. Mazurskiego i os. Parkowego) planowane jest wykonanie drogi o nawierzchni bitumicznej, jednostronnego chodnika z betonowej kostki brukowej, ścieżki rowerowej, a także oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego oraz nasadzeń zieleni. 

Kwota 969 318, 21 zł pomoże także w przebudowie dwóch dróg Gminy Mrągowo. –  To niewątpliwie jeden z ważniejszych dni od początku tej kadencji samorządu Gminy Mrągowo. Łączny koszt inwestycji wyniesie 1,62 mln zł. Te pieniądze trafią na dwie drogi: w Ruskiej Wsi (615 tys. zł) oraz z Woli Muntowskiej do Piotrówki (1 mln zł). Obie inwestycje ruszą jeszcze w bieżącym roku!  – informuje wójt Piotr Piercewicz.

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził także dofinansowanie dla Powiatu Mrągowskiego w kwocie 330 000 zł. To pozwoli na wyremontowanie drogi Muntowo-Kosewo. –  Otrzymaliśmy 50% dofinasowanie, dzięki czemu wykonamy 1 400 metrów nawierzchni drogowej z powierzchniowym odprowadzeniem wody. Ta inwestycja z pewnością znacząco poprawi warunki drogowe ludzi mieszkających na tym terenie – komentuje podpisanie umowy wicestarosta Paweł Długoborski.

Z dofinansowania zrezygnowała z kolei Gmina Sorkwity. Ostatecznie więc w najbliższym czasie nie dojdzie do modernizacji 2 km drogi Jędrychowo-Janowo. – Według kosztorysu z ubiegłego roku inwestycja miałaby kosztować 850 tysięcy złotych. Wcześniej jednak Fundusz Dróg Samorządowych zakładał dofinansowanie w granicach 80-85%, a nie 60%. Nasze ubiegłoroczne doświadczenie przy realizacji inwestycji drogowych pokazuje, że każdy z ogłoszonych przetargów opiewał ostatecznie na wyższą kwotę niż w kalkulacjach. Prawdopodobnie gmina musiałaby do kwoty dofinansowania dołożyć drugie tyle. Gdybyśmy zdecydowali się na podpisanie umowy, nie mielibyśmy pieniędzy na inne zaplanowane w 2019 roku projekty. Tę decyzję podjeliśmy wspólnie razem z przewodniczącą rady oraz przewodniczącymi wszyskich komisji  – informuje wójt Józef Maciejewski.

Gmina Sorkwity w ramach Funduszu Dróg Samorządowych starała się także o dofinansowanie modernizacji ul. Ogrodowej w Warpunach. – Projekt przeszedł pozytywną weryfikację, ale ostatecznie znalazł się na 3 miejscu listy rezerwowej. Całkowity koszt inwestycji to około 280 tysięcy złotych. Wiemy, że inne samorządy także zastanawiają się nad niepodpisaniem umowy. Gdyby tak się stało, gmina jest gotowa podpisać umowę i przystąpić do inwestycji - dodaje wójt.

 

 

 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij