Zapraszamy na obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbędą się 1 września. Uroczystość ma na celu upamiętnienie wybuchu II wojny światowej oraz przedstawienie sylwetek dwóch żołnierzy powiązanych z Mrągowem, biorących udział w walkach na Westerplatte. 

Józef Pożarecki urodził się 15 listopada 1916 roku w Nowosadach (powiat Lida). W latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 85. Pułku Piechoty Strzelców Wileńskich w Nowej Wilejce. Służbę na Westerplatte pełnił od 13 sierpnia 1939 r. W czasie obrony jako strzelec wyborowy walczył na placówce "Fort". Był kontuzjowany. W niewoli pracował u niemieckich gospodarzy w Prusach Wschodnich. Po wojnie powrócił do kraju i osiadł na Ziemiach Odzyskanych w miejscowości Leśny Rów, w olsztyńskiem. Nominację na stopień podporucznika w stanie spoczynku otrzymał w 1989 r. Rok później odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Józef Spiżarny urodził się 5 lutego 1916 roku w Kleczkowie (powiat Ostrołęka). W latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 14. Dywizjonie Artylerii Konnej w Białymstoku. Na Westerplatte przybył 30 lipca 1939 r. W czasie obrony obsługiwał działo, a po jego rozbiciu do końca walki byłna placówce "Łazienki" - odcinek nad otwartą Zatoką Gdańską. W niewoli przebywał w Stalagu I A. Za usiłowanie ucieczki w lipcu 1940 r. ulokowany w obozie karnym l B w Hohenstein (Olsztynek). Po okresie kończącym odbywanie kary jako pracownik cywilny trafiłnad jezioro Rańskie, gdzie w trudnych warunkach przyswajał umiejętności rzemiosła rybackiego. Jesienią1944 r. za ponowną ucieczkę trafił na 6 tygodni do obozu karnego w Działdowie. Z tego obozu ponownie wrócił do gospodarza "od ryb" nad jezioro Rańskie. 2 lutego 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej powrócił w rodzinne strony. Po zniszczeniach wojennych w domu z każdego kąta wyzierała bieda. Wszystko dookoła było wypalone, a na kawałku ziemi gospodarzył brat. Wyjechał do Białegostoku. Ożenił się z dziewczyną poznaną w niewoli. Wrócił w to miejsce, w którym łowił w niewoli ryby. Teraz to była już polska Czerwonka. Znalazł pracę w spółdzielni rybackiej i zamieszkał z rodziną nad brzegiem jeziora w Śniadowie. Przez trzynaście lat pracował jako brygadzista w tak zwanej rybaczówce państwowej. W 1958 r. kupił na własność solidny poniemiecki dom. Pośmiertnie mianowany do stopnia podporucznika. W 1989 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (pośmiertnie).

 

 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij