17 sierpnia 2002 roku w Mikołajkach funkcjonariusz policji Marek Cekała został śmiertelnie postrzelony przez bandytów w trakcie pościgu za sprawcami napadu. 21 sierpnia o godzinie 8.00 rano rodzina poległego funkcjonariusza wraz z policjantami spotkali się w mikołajskim kościele na mszy św. w jego intencji. Następnie, jak co roku, przy pomniku upamiętniającym złożono kwiaty i zapalono znicze.

Służba w policji jest pracą dającą wiele satysfakcji, odpowiedzialną, prestiżową ale również nie jest łatwa. Każdego dnia wielu policjantów naraża swoje życie i zdrowie, stojąc na straży bezpieczeństwa innych obywateli. To praca wymagająca kontroli nad emocjami, umiejętności obiektywnej oceny sytuacji i podejmowania błyskawicznych decyzji. Często jest także niebezpieczna.

Śmierć każdego funkcjonariusza jest olbrzymim ciosem dla całej policyjnej społeczności i nie ma takich słów, które wydają się odpowiednie w obliczu takiej tragedii nawet po kilkunastu latach.O tym, jak bardzo ten zawód jest niebezpieczny, zastanawiamy się często dopiero stojąc nad grobem poległych w służbie kolegów, którzy utracili życie do końca wypełniając swoje obowiązki. Kiedy spotkamy się z ich rodzinami w takich chwilach jak ta i patrzymy na ból, jaki ciągle towarzyszy im po utracie najbliższej osoby. Dlatego też naszym obowiązkiem jest pamiętać o naszych zmarłych kolegach, o ich rodzinach, o konsekwencjach bycia funkcjonariuszem policji.

Marek Cekała służbę w policji rozpoczął 1 grudnia 1992 r. na stanowisku policjanta kompanii prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. W 1997 roku ukończył kurs podoficerski w szkole policji w Słupsku. 30 czerwca 2000 r. został mianowany na stanowisko referenta w oddziale prewencji policji w Olsztynie. 17 sierpnia 2002 r., pełniąc służbę patrolową w Mikołajkach, podjął pieszy pościg za trzema bandytami, którzy w miejscowym barze dokonali zabójstwa przy użyciu broni palnej. Zginął podczas wymiany strzałów w trakcie pościgu za sprawcami. Został pośmiertnie odznaczony złotą odznaką „Zasłużony Policjant" i mianowany na stopień młodszego aspiranta.

Źródło: KPP w Mrągowie.

Słowa kluczowe:
Mikołajki na sygnale policja 
Budextan art

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij