Po 4 latach przerwy w Szestnie ponownie zagości Festyn Średniowieczny. Miejscowość, w której znajdują się ruiny jedynego zamku krzyżackiego w powiecie mrągowskim, zaprasza do wspólnego świętowania 15 sierpnia.

Tak wyglądał Festyn Średniowieczny w 2015 roku

Festyn Średniowieczny w Szestnie to propozycja dla wszystkich miłośników historii naszych terenów. To właśnie w tym miejscu w XIV wieku powstał zamek krzyżacki, po którym zostały już tylko ruiny, świadczące o wyjątkowej historii tego miejsca. Jeszcze w latach 70-tych XX-wieku były plany adaptacji ruin zamku na restaurację, jednak z bliżej nieznanych powodów skończyło się jedynie na projekcie budowlanym i planach, które obecnie znajdują się w Archiwum Państwowym w Olsztynie.

Mieszkańcy, wspólnie z miłośnikami tych terenów od kilku lat doceniają historię tego miejsca i zadbali o to, by udostępnić je turystom do zwiedzania. Efekty są, bo wspólnymi siłami udało się uporządkować teren, oznaczyć go tablicami z opisami historycznymi i wytyczyć ścieżkę spacerową. To przełożyło się już na zainteresowanie turystów, którzy pojawiają się tam każdego dnia.

Okazją do poznania historii zamku i całej miejscowości będzie z pewnością Festyn Średniowieczny, który zaplanowany został na czwartek 15 sierpnia (dzień wolny od pracy). Wydarzenie poprowadzą członkowie Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg, którzy zaprezentują pokazy walk rycerskich, a także średniowieczne gry i zabawy, w których przewidziane są nagrody. Przewidziano także zwiedzanie kościoła i zamku z przewodnikiem oraz poczęstunek przygotowany przez mieszkańców Szestna.

Start imprezy o godzinie 14:00, zakończenie planowane jest na g. 18:00.