Ludzie różnią się między sobą i nie każdy nadaje się do określonej pracy. Decydując się na pracę umysłową, warto znać jej zalety oraz wady. Wbrew pozorom to wcale nie jest taka prosta ścieżka kariery. Głównie, dlatego, że cały czas jeszcze można spotkać się ze stereotypem, że to przecież tylko praca za biurkiem, więc nie ma czym się zmęczyć. Jest całkowicie inaczej i warto o tym wiedzieć.

Zalety

Chyba najważniejszą zaletę pracy umysłowej stanowi to, że jest ona trochę bardziej doceniana niż fizyczna. Do tego zapewnia jeszcze prestiż. Pracownik na takim stanowisku to często ktoś z wiedzą, po studiach czy odpowiednich kursach oraz mogący pochwalić się konkretnymi umiejętnościami. Brak wysiłku fizycznego przekłada się na mniejszą liczbę zwolnień lekarskich, a także znacznie mniejszą rotację pracowników. Zaletą jest też to, że kariera może być bardzo satysfakcjonująca i dawać pełne spełnienie w życiu. Tacy pracownicy mogą być dumni, gdy widzą efekty swoich wysiłków i to, że ktoś z nich później korzysta, bo np. bazuje na nich i ulepsza. To także okazja do wykazania się. Co więcej, aby wykonywać wszystkie obowiązki i zadania, wystarczy zwykle komputer i otwarty umysł. Zazwyczaj nie trzeba też się martwić, że będzie pracowało się „na czarno”. Pracownicy umysłowi mają zapewnione jakiekolwiek umowy.

Wady

Mówi się, że pracownicy umysłowi wcale się nie męczą, bo przecież siedzą tylko cały dzień przy biurku. To mit. Prawda jest taka, że męczą się podobnie jak fizyczni pracownicy. Powodem zmęczenia jest najczęściej to, że nieustannie muszą się koncentrować, skupiać uwagę na swoich zadaniach, jak najlepiej się da. Do tego zwykle muszą być odpowiedzialni i przyzwyczajeni do szybkiego tempa i działania pod presją czasu. Wszystko to może wywoływać stres, bo np. martwimy się, czy zdążymy z załatwieniem danej sprawy na czas, czy wszystko się uda, czy osoba, która powinna nam udzielić informacji odbierze telefon albo odpisze na e-mail. Niekiedy zdarza się też, że po wyjściu z biura trzeba wiele rzeczy zrobić w domu. Nawet kończąc  obowiązki, myślimy o tym i nie możemy spać w nocy. Inny problem może stanowić, chociażby brak Internetu, który w dzisiejszych czasach jest podstawą dobrego funkcjonowania wszystkich biur, niezależnie od branży. Wadą jest również to, że codziennie widujemy tych samych ludzi, bo rotacja nie jest aż tak duża, jak np. w fabrykach. Z czasem można mieć ich dosyć, przez co atmosfera nie już tak dobra, jakby można było się tego spodziewać.

 

może z czasem otępić umysł, znudzić się i zepsuć humor. To wszystko w połączeniu może dać do myślenia, że to jednak zły wybór na dłuższą metę. W ten sposób pracownik może stracić chęci oraz szybko stwierdzić, że nie spełnia się w zawodzie.

Szukaj pracy w Mrągowie

Słowa kluczowe:
 

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij