Jeszcze do niedawna uważano pracę po znajomości za coś dziwnego, a osoby, które ją dostały traktowano z pogardą. Twierdzono, że nic nie potrafią, nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, a szefowie będą wobec nich pobłażliwi, bo się znają i chcą sobie jakoś nawzajem pomóc. Te czasy już minęły. Teraz praca po znajomości jest na porządku dziennym i nie ma w tym nic złego. Dzięki temu firmy nie muszą tracić czasu na rekrutacje, mogą wyłowić nietuzinkowy talent w ekspresowym tempie.

Metoda rekrutacji

Całkiem sporo firm obecnie posiada programy poleceń. Są one popularne w branżach zajmujących się szukaniem talentów, które pomogą im się rozwinąć, zaistnieć na rynku pracy. Takie branże to m.in. informatyka, nowoczesne usługi biznesowe oraz konsulting. Pracownicy dzięki temu, że polecą swoich znajomych, mogą otrzymać jakieś bonusy, np. premię. Co więcej, tak polecani kandydaci są zdecydowanie bardziej godni zaufania, osiągną dużo lepsze wyniki, zostaną na dłużej w przedsiębiorstwie i będą szczęśliwi, że ktoś się nimi zainteresował, dał szansę oraz uwierzył, że nie są „znikąd”.

Ludzie nie znikąd

Według badań pracownicy „nie z kapelusza” stanowią już dosyć dużą grupę. Z polecenia prace otrzymała ¼ osób. Dzięki takiemu systemowi są to osoby o wiele lepiej dopasowane do oferty pracy oraz wymagań szefa. Co więcej, w ten sposób polecający znajomych też mają szansę zadbać o swoją reputację i zyskać w oczach zwierzchnika, jeśli polecą dobrego specjalistę. Dzięki temu kandydat może zostać zatrudniony, a jego znajomy, który mu to umożliwił – być może w przyszłości awansuje, dostanie podwyżkę i jeszcze będzie bardziej doceniany przez pracodawcę. Zwierzchnik zacznie bardziej ufać i doceniać takiego podwładnego, co może właśnie przełożyć się na późniejsze sukcesy. To oznaka, że firma dzięki takiemu systemowi może liczyć na swojego pracownika.

Polecenia kreatywne i z rozmachem

Aktualnie system polecań rozwija się bardzo szybko i bez przerwy powstają nowe pomysły i inicjatywy. Najważniejsza jedna, czyli idea – pozostaje. Przedsiębiorstwa używają stron internetowych, aplikacji, a nawet organizują eventy, które mają na celu promować takie programy. Za takimi rekomendacjami rozglądają się również małe firmy, nie do końca kojarzone z takimi akcjami. Powodem większego i powszechnego zaangażowania się w takie inicjatywy, jest to, że pracodawcy coraz częściej dostrzegają wiedzę oraz intuicję swojej kadry, która może także przewidzieć, kto będzie idealnie pasował do pracy.

Szukaj pracy w Mrągowie

Słowa kluczowe:
 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij