Nadal istnieje sporo profesji oraz prac, które trzeba wykonywać zimą i jednocześnie na dworze. Albo po prostu obowiązki wykonywane są w niskich temperaturach, bo taka jest specyfika firmy albo aktualna potrzeba osiągania jej celów. Może to być praca na budowie, w chłodni, w ogrodnictwie. Wtedy pracodawca jest zobowiązany, aby zapewnić swoim podwładnym odpowiednie warunki. Zasady te zostały określone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Temperatura

Najważniejszym postanowieniem i rozporządzeniem jest to, że w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest pracanie może być mniej niż 14 stopni poniżej zera. Oczywiście istnieje wyjątek od tej reguły. A są nim miejsca, w których ze względu np. na sprzęt, technologię i całe zaplecze techniczne niezbędna jest jeszcze niższa temperatura. Do takich pomieszczeń należą chociażby chłodnie. Z kolei we wszystkich biurach i podobnych pomieszczeniach temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza.

Praca na otwartej przestrzeni a pomieszczenia dla pracowników

Skoro już pracodawca prowadzi swój biznes na otwartej przestrzeni, np. jest właścicielem firmy budowlanej lub zatrudnia osoby wykonujące swoje obowiązki w nieogrzewanych pomieszczeniach, to również musi zadbać o podwładnych. Dlatego zwierzchnik jest zobowiązany, aby zapewnić swoim pracownikom pomieszczenie, w którym będą mogli się ogrzać. Takie wnętrza służą też do tego, aby schronić się przed deszczem, śniegiem, gradem. Co więcej, można tam także zmienić ubranie. Dodatkowym profitem jest stołówka dla zatrudnionych. Dzięki temu można zjeść ciepły posiłek bez obawy, że wystygnie on na zimnie. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, muszą pojawić się w menu gorące napoje.

Warto wiedzieć, że takie lokum musi mieć przynajmniej 8 metrów na 2. Jeśli szef nie jest w stanie zapewnić takiego pomieszczenia, musi załatwić przynajmniej jakiekolwiek urządzenie wytwarzające ciepło. Mogą to być popularne koksowniki. Przy czym trzeba pamiętać, aby o nie dbać zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej.

Co, jeśli jest zimno i nie ma jak się ogrzać?

Jeśli pracodawca nie zapewni wszystkich warunków z powyższej listy, a temperatura spada poniżej 10 stopni, pracownicy mogą przerwać obowiązki. Tak dzieje się w przypadku, gdy nie ma żadnego pomieszczenia ani koksowników w pobliżu miejsca pracy. Mogą zarzucić szefowi, że nie zapewnił im odpowiednich warunków. Jeśli nic się nie zmieni, podwładni mogą opuścić takie miejsce. Są jedynie zobowiązani o tym poinformować przełożonego.

Szukaj pracy w Mrągowie

Słowa kluczowe:
 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij