Budextan Oficerska

Projekt „Wakacje z klimatem”, organizowany przez Fundację Zatrzymać Czas i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, to cykl 20 imprez z zakresu edukacji ekologicznej wypełniony atrakcjami i nagrodami. Akcja skierowana jest do dzieci oraz dorosłych i ma charakter otwarty. Zarówno na turystów, jak i mieszkańców, będą czekały interdyscyplinarne warsztaty, gry i zabawy edukacyjne, happeningi oraz spektakle teatralne o tematyce ekologiczno-przyrodniczej.  Wydarzenie odbędzie się m.in. 7 sierpnia w Mrągowie oraz 9 sierpnia w Mikołajkach.

Celem cyklu wakacyjnych imprez „Wakacje z Klimatem” jest kształtowanie postaw proekologicznych, poszerzanie wiedzy o korzyściach płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym z energetyki wiatrowej. – Co roku setki tysięcy osób jadą nad morze i na Mazury, mijając po drodze wiatraki. Ale rzadko ktoś zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie czerpiemy z energetyki wiatrowej, chociaż mamy dziś 6 GW mocy z farm na lądzie i wkrótce zaczną pojawiać się wiatraki na Bałtyku. Podczas letniej trasy będziemy o nich mówić. Wiatr jest dziś najczystszą i najtańszą formą wytwarzania prądu. Turbiny wiatrowe są też przyjazne dla środowiska, bo niemal w pełni podlegają recyklingowi i nie wymagają paliwa – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W programie m.in.: kino napędzane energią wytwarzaną przez rower, gigantyczne eko puzzle, quizy z zakresu ekologii i ochrony przyrody, przestrzenna gra dla klimatu oraz spektakle teatralne. Wydarzeniu towarzyszyć będą stoiska z żywnością ekologiczną, stoiska z wydawnictwami z zakresu ochrony przyrody i ekologii. W namiocie PSEW będzie można spotkać znaną i cenioną prezenterkę i lektorkę filmów przyrodniczych – Krystynę Czubównę, która przeczyta książeczkę „Niech wieje wiatr” autorstwa pasjonatki wiatru Małgorzaty Bartosik z WindEurope.

Odwiedzający będą mieli  także okazję dotknąć miniatury wiatraka. Dowiedzą się m.in.: jak działa turbina, ile domów może zasilić energią jeden wiatrak, jak poprawi się stan powietrza i portfela, gdy postawimy na najtańsze OZE, jak urośnie nasza gospodarka dzięki energetycznej transformacji, a także kiedy popłynie prąd z morskich farm na Bałtyku. Nie zabraknie też atrakcji i konkursów dla najmłodszych. Wcielą się oni w eko-architektów, budujących z klocków Lego minimiasto i dworzec kolejowy. 

- Najmłodsi widzą jak świat się zmienia. Mają świadomość - niekiedy większą niż ich rodzice, że musimy postawić na alternatywne źródła wytwarzania, by ograniczyć zużycie cennych surowców. Ale także dla dorosłych stał się to istotny temat. Energia i źródła jej pochodzenia stały się tematem codziennych rozmów. Widać rosnące poparcie dla odnawialnych źródeł energii – ocenia Janusz Gajowiecki.


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij