Fundacja Borussia Olsztyn we współpracy z IBB Niemcy, Irenią z Hiszpanii i Urzędem Miejskim w Monachium realizuje projekt Generation Europe. Jest to projekt skierowany do młodzieży polsko-niemiecko-hiszpańskiej, dotyczący przestrzegania praw człowieka, idei społeczeństwa obywatelskiego czy problemów współczesnego świata. Obecnie do 4 sierpnia międzynarodowa grupa przebywa w Mrągowie.

Projekt rozpoczął się w październiku 2018 roku w Monachium, gdzie młodzież z Polski, Niemiec i Hiszpanii się poznała. Ze strony polskiej pojechało 8 uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 w Mrągowie pod opieką Magdy Lewkowicz oraz Kornelii Kurowskiej. Podczas kilkudniowego wyjazdu grupa czestniczyła w ćwiczeniach symulacyjnych, szukała wspólnych problemów cywilizacyjnych, społecznych, a następnie przygotowywała plan ich rozwiązania. Punktem kulminacyjnym był happening na Uniwersytecie w Monachium, gdzie młodzież rozrzuciła ulotki z hasłami promującymi tolerancję i prawa człowieka oraz duży ręcznie malowany poster. Był to również hołd złożony Sofie Scholl, dziewczynie, która przeciwstawiła się nazistowskiej władzy w ten sam sposób (rozrzucała ulotki antyhitlerowskie), za co została skazana na karę śmierci.

W tej chwili od 24 lipca młodzież przebywa w Mrągowie. ­– Skupiamy się w tej chwili na opracowaniu problemów społecznych, politycznych i nauce umiejętnej rozmowy z politykami, stąd jednym z punktów naszego programu było spotkanie z mrągowskimi radnymi oraz burmistrzem. Młodzież przygotowała 28 pytań, z czego ostatecznie wybrała 10 najbardziej dla nich istotnych. Pytania były bardzo rzeczowe i często skomplikowane. Dotyczyły m.in. praw do strajku, uchodźców, problemów emigracji czy tolerancji – opisuje idee mrągowskich spotkań Magdalena Lewkowicz.

– Chcemy by młodzież za pomocą konkretnych działań uczyła się jak być aktywnym obywatelem, dlatego nasi podopieczni uczestniczą w licznych spotkaniach i aktywnościach jak np. performance, sadzenie drzewa pamięci czy tworzenie graffiti. Ich zadaniem jest nie tylko zdobywać nową wiedzę, ale także dzielić się nią później w swoich lokalnych środowiskach. To przecież od nich zależy przyszłość naszego świata – dodaje Kornelia Kurowska.

Ostatni wyjazd studyjny odbędzie się w 2020 roku w Hiszpanii. Tam nastąpi podsumowanie trzyletniej pracy młodzieży z trzech krajów. Ale uczestnicy Generation Europe już teraz zapraszają na specjalnie przygotowany przez nich spektakl muzyczno-taneczno-teatralny, który odbędzie się w piątek 2 sierpnia 2019 na mrągowskim molo.

 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij