Od piątku do niedzieli w okolicach Mrongoville Family Town w Mrągowie rozegrano wyścigi o tytuły i medale Mistrzów Polski MTB. Pierwszego dnia rywalizowano w sztafetach, drugi i trzeci dzień to starty indywidualne. Przynoszący najwięcej emocji ostatni dzień mistrzostw zakończył się bez zmian w klasyfikacji ogólnopolskiej -  Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak obronili tytuły zdobyte przed rokiem.

Sztafetę Główną o Mistrzostwo Polski XCR  w piątek wygrał Volkswagen Samochody Użytkowe Team. Drużyna w składzie Aleksandra Podgórska, Bartłomiej Wawak, Stanisław Nowak i Piotr Kryński prowadziła od początku do końca, nie pozostawiając rywalom złudzeń co do tego, komu należy się złoto. Drudzy, z ponad dwuminutową stratą, rywalizację zakończyli zawodnicy Warszawskiego Klubu Kolarskiego I, a trzecie miejsce na podium przypadło Warszawskiemu Klubowi Kolarskiemu II.

Sobotni poranek upłynął pod znakiem wyścigów z cyklu Milko Mazury MTB, których sponsorem tytularnym jest marka Milko, należąca do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Trasę Mistrzostw Polski pokonało ponad 130 amatorów kolarstwa górskiego. W wyścigu o Gwiazdę Szeryfa kolarze nie otrzymali żadnej taryfy ulgowej, z trasy wyścigów wyłączono tylko jeden zjazd kończący się rock gardenem. W kategorii PRO zwyciężył Jarosław Wołosiuk (Cryospace Olsztyn), a Patryk Kowalski (Sport Serwis Sandomierz) okazał się najlepszy w kategorii Expert. Najlepszym amatorem w kategorii Hobby został Mariusz Krzywiel  (Rowerowe Przymorze).Swój indywidulany wyścig mieli także najmłodsi. Niesamowita rywalizacja na rowerkach biegowych przyniosła ogromne emocje. Zmagania najmłodszych tłumnie oklaskiwali kibice. W Mistrzostwach Polski Strider wystartowało kilkukrotnie więcej zawodników niż przed rokiem.

Tego dnia odbyły się także wyścigi o Puchar Prezesa PZKol, w których zwyciężyli: Młodziczka – Natalia Grzegorzewska (Niezrzeszona); Młodzik – Szymon Lachowicz (Warszawski Klub Kolarski); Juniorka Młodsza – Hanna Fijałkowska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław); Junior Młodszy – Krzysztof Klimek (Grupa Kolarska Viktoria Rybnik).

Jako ostatni z przygotowaną trasą zmierzyli się Mastersi. W kategorii Masters II niepokonany okazał się Bogdan Czarnota (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Kategoria Masters III należała do Jacka Brzózki (JBG2 CryoSpace). Mistrzem Polski w kategorii Masters IV został Jan Zozuliński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). W kategorii Masters Kobiet złoty medal wywalczyła Marta Garnek (Dream Bike Bielawa).

Trzeciego dnia Mistrzostw jako pierwsi  na starcie ustawili się zawodnicy z kategorii Masters I, Cyklosport Kobiety/Cyklosport Mężczyźni. Piotr Sułek reprezentujący KS Sułek Sport zajął pierwsze miejsce miejsce w kategorii Masters I, a Bartosz Łysak reprezentujący KKW NEXELO Wałbrzych – pierwsze miejsce miejsce w kategorii Cyklosport. Tytuł Mistrzyni Polski Cyklosport zdobyła Anna Wajzer z Sengam Sport Racing Team.

O godzinie 10:45 wystartowały Juniorki. Zwyciężyła zdecydowana faworytka tej rywalizacji - Matylda Szczecińska z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Matylda pojechała kapitalnie, odjeżdżając rywalkom już na pierwszym okrążeniu i do końca powiększała swoją przewagę. Na mecie pojawiła się 7 minut wcześniej niż druga w rywalizacji juniorek Milena Drelak (UKS Sport Bralin). Brązowy medal Mistrzostw Polski wywalczyła Gabriela Hudyka (UKS Four Bike).

Tuż po Juniorkach, w deszczowej aurze na trasę wyruszyli Juniorzy. Najszybszy okazał się Piotr Kryński, zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe Team. Drugi na mecie, z jedynie 34 sekundową stratą, był Łukasz Helizanowicz (JBG2 CryoSpace). Zaciętą walkę o ostatnie miejsce na podium stoczyli Miłosz Ośko i Konrad Czabok – reprezentujący Warszawski Klub Kolarski. Zwycięstwo w pojedynku odniósł Miłosz Ośko.

Kiedy na starcie ustawiały się zawodniczki z Elity oraz U23 na niebie świeciło już słońce, a zarówno miasteczko, jak i punkty widokowe na trasie zapełniły się kibicami. Nie było wątpliwości, że przyszli oni kibicować złotej Majce. Zawodniczka Kross Racing Team, jak sama przyznała nie bez problemów, obroniła tytułu Mistrzyni Polski, a tym samym po raz trzynasty w karierze ubrała „koszulkę z orłem”.

- Obrona tytułu bardzo cieszy – przyznała po zakończeniu wyścigu Maja Włoszczowska.W tym roku szczególnie, ponieważ od 4 miesięcy nie startowałam w ogóle w wyścigach. Miałam problemy zdrowotne. Cały czas chorowałam i nie mogłam sobie z tym poradzić. To był mój pierwszy start, dlatego przyznam, że miałam sporo nerwów przed. Nie wiedziałam, jak mój organizm zareaguje. Cieszę się bardzo, że Ola też była w dobre dyspozycji i zmusiła nie do dodatkowego wysiłku. - dodaje Mistrzyni Polski.

Druga na metę wjechała, Aleksandra Podgórska (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), która pokazała doskonałą formę i była poważnym zagrożeniem dla Mai Włoszczowskiej. Start nie poszedł jednak po myśli Aleksandry Podgórskiej, bo w przedostatniej rundzie upadła, co wykorzystała Maja Włoszczowska. Brązowy medal zawisł na szyi Pauli Goryckiej, która występuje w szwajcarskim Strüby Bixs. Tuż za podium była, wracająca po kontuzji Katarzyna Solus-Miśkowicz (KMS Trek Racing Team). Piąte miejsce w elicie przypadło Gabrieli Wojtyle (SUPERIOR ZATOR), która była także najlepsza w kategorii U23. Wśród Orliczek druga była Klaudia Czabok z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, a trzecia na mecie pojawiła się Patrycja Piotrowska (Fundacja Piotrowski Bikes).

Ostatniego dnia na starcie ustawili się kolarze z Elity i U23. Bartłomiej Wawak od początku panował na trasie i niezagrożony podążał na metę. Zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe Team przywdział więc koszulkę Mistrza, broniąc mistrzowskiego tytułu. O pozostałe miejsca na podium walczyli, w różnych konfiguracjach, trzej zawodnicy: Marek Konwa, Krzysztof Łukasik i Filip Helta. Koniec końców drugi na metę wjechał Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec), który na porannej odprawie został ustawiony w ostatniej linii z powodu zbyt późnego zgłoszenia się. Jako trzeci wyścig skończył Krzysztof Łukasik z JBG2 CryoSpace, tym samym zamykając podium elity.

W kategorii U23 mężczyzn Mistrzem Polski został Filip Helta (SGR Specialized), który miał chęć także na miejsce na podium w elicie, ale ostatecznie był czwarty. Srebro zdobył Michał Topór (SUPERIOR ZATOR), dla którego to pierwszy indywidualny medal Mistrzostw Polski w formule XCO. Trzeci na metę wjechał Karol Ostaszewski z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, któremu udało się wyprzedzić Stanisława Nowka.

Trzy dni emocjonujących zmagań w Mrągowie za nami. Organizacja Mistrzostw Polski w Mrągowie nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie finansowe, którego udzieliła Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie. Już po raz drugi Mlekpol został sponsorem strategicznym jednego z najważniejszych wydarzeń MTB w Polsce.  Organizatorzy przypominają, że przed nami kolejne zmagania na najpiękniejszych trasach kolarstwa górskiego w tej części Polski w ramach cyklu Milko Mazury MTB.  

Szczegółowe wyniki dostępne są  na stronie Mistrzostw:

https://mistrzostwapolskimtbxco-mlekpol.pl/

 

 

Budextan art

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij